Zamiast pałeczki sztafetowej mają różaniec! Tak pielgrzymi biegną do Mamy

Niektórzy mówią, że ta pielgrzymka jest szybsza niż inne. Jej uczestnicy przebiegli 330 kilometrów w 33 godziny, nie zatrzymując się nawet w nocy!

fot. Jasna Góra News/Twitter.com

III Akademicka Sztafetowa Pielgrzymka Biegowa już dotarła na Jasną Górę. W pielgrzymce biegowej organizowanej przez Duszpasterstwo Akademickie „Martyria” w Bydgoszczy 69 osób „biegło do Mamy”… ale i „od Mamy”, bo wyruszyli z parafii Matki Bożej Królowej Męczenników w Bydgoszczy, a ich celem było sanktuarium Królowej Polski w Częstochowie.

Sztafeta odbyła się już po raz trzeci, w tym roku pod hasłem „Biegli oni obydwaj razem” (J 20,4). Nawiązywało ono do energicznego biegu uczniów Chrystusa do pustego grobu, by doświadczyć radości Zmartwychwstania. Wtedy biegli Apostoł Piotr – symbolizujący starszego i doświadczonego w wierze ucznia, oraz Jan – najmłodszy z grona Apostołów, pełen zapału i idealizmu wiary. Ważne jest to, że „biegli razem” – podkreślali organizatorzy.

Zamiast pałeczki sztafetowej… różaniec!

Ta wyjątkowa akcja sportowo-ewangelizacyjna – jak nazwał Akademicką Pielgrzymkę Biegową na Jasną Górę jej uczestnik i bydgoski duszpasterz akademicki ks. Piotr Wachowski – jest biegiem podzielonym na 10-kilometrowe etapy, a sztafetową pałeczką jest różaniec.

Reklama
Reklama

To doświadczenie wspólnoty, to znaczy, żeby w drodze do Pana, do doświadczenia Jego zmartwychwstania nie być samemu. Nasza wspólnota jak widać od „maluszka do staruszka”, to kolejne pokolenia wyrosłe z duszpasterstwa akademickiego Martyria – powiedział ks. Wachowski.

Biegnę, bo czasem trzeba pobiec, wyjść z pośpiechem jak Maryja w góry, przełamać swoje różne obawy, bolączki. Pobiec najpierw do Maryi, a potem do ludzi, by z Nią przynosić im Chrystusa – wyjaśniała Mariola Ciesielska, która jest teologiem, wychowawcą i grafikiem komputerowym.

Reklama
Reklama

„Ta pielgrzymka to świetna sprawa”

Milena przybiegła już po raz trzeci, teraz z chrześnicą Walerką. W każdych okolicznościach warto dawać świadectwo wiary. Także w biegu – uśmiecha się biegaczka. Zauważyła, że dziś w „zabieganym świecie” łatwo wiarę zgubić, więc warto szukać takich wspólnot, gdzie można ją wzmocnić wzmacniać.

Dla Damiana Pastuszki z Torunia to w ogóle pierwsze doświadczenie. Na co dzień jest organistą. Zagrałem, dojechałem na mój etap i przebiegłem swoją trasę, a teraz jestem tutaj. Ta pielgrzymka to świetna sprawa – opowiadał.

Każdy uczestnik pielgrzymki miał pokonać min. 10 km trasy w czasie nie większym niż 70 minut. Wybierał jeden (lub więcej) z 32 etapów i mógł biec sam, z przyjaciółmi czy członkami rodziny. W czasie pokonywania odcinka miał odmówić dziesiątkę różańca w intencjach własnych oraz ogólnej pielgrzymki.

Reklama

Przez cały czas trwania pielgrzymki jadący za biegnącym (lub biegnącymi) specjalnie oznakowany samochód duszpasterstwa akademickiego zapewniał ochronę biegaczowi i innym uczestnikom ruchu drogowego.

Organizatorem Akademickiej Pielgrzymki Biegowej jest Diecezjalny Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego „Martyria” w Bydgoszczy.

kh, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę