Nasze projekty

Zakonnice znęcały się nad podopiecznymi. Jest akt oskarżenia

Dwie zakonnice pracujące w Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie odpowiedzą między innymi za przemoc fizyczną i psychiczną wobec podopiecznych.

fot. EyeEm/freepik.com

W czerwcu 2022 roku dziennikarze Wirtualnej Polski opublikowali reportaż, w którym poinformowali, że w Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie pod Krakowem prowadzące ośrodek siostry prezentki od lat mają znęcać się nad dorosłymi i dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną. Dziennikarze opisali m.in. przypadki bicia, przywiązywania do łóżka oraz zamykania w klatce i wulgarnego obrażania. Portal ujawnił nagrania i zdjęcia dokumentujące takie naruszenia.

Śledztwo w tej sprawie prowadziła Prokuratura Rejonowa w Suchej Beskidzkiej, która postawiła zarzuty dwóm zakonnicom: jednej z opiekunek i dyrektor jordanowskiego ośrodka.

ZOBACZ: Zakonnice oskarżone o znęcanie się nad podopiecznymi. Jest oświadczenie przełożonej prezentek

Reklama

19 lutego 2024 roku do Sądu Rejonowego w Suchej Beskidzkiej II Wydział Karny skierowano akt oskarżenia przeciwko tym dwóm osobom. Zarzucono im między innymi znęcanie się fizyczne i psychiczne nad osobą nieporadną, naruszenie nietykalności cielesnej oraz utrudnianie śledztwa. Do tych zdarzeń miało dochodzić między czerwcem 2021 a kwietniem 2022 r.

Co więcej, w wyniku śledztwa prokuratura wyłączyła do odrębnego postępowania materiały dotyczące zdarzeń, który miały się wydarzyć od lipca 2006 roku. Wśród tych zdarzeń wymieniono między innymi fizyczne i psychiczne znęcanie się, czy narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, poprzez niezapewnienie odpowiedniej opieki.

W postępowaniu badane są także przypadki naruszenia nietykalności cielesnej, gróźb pobicia i znieważania.

Reklama

pap, rmf24.pl/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę