Nasze projekty

Episkopat: 7 lipca zostanie podpisane polsko-ukraińskie oświadczenie

W 80. rocznicę zbrodni na Wołyniu przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki i zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego abp Światosław Szewczuk podpiszą wspólne oświadczenie, stanowiące kolejny krok na drodze pojednania polsko-ukraińskiego.

fot. Episkopat News/flickr.com

Przygotowania do sesji Synodu Biskupów w Rzymie, nowy program duszpasterski Kościoła w Polsce, 37. Światowe Dni Młodzieży, konflikt w Ukrainie, 80. rocznica tragicznych wydarzeń na Wołyniu – to główne tematy 395. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w dniach 12-14 czerwca w Lidzbarku Warmińskim.

Miejsce letniego Zebrania Plenarnego związane było z rocznicami kopernikańskimi: 550. rocznicą urodzin i 480. rocznicą śmierci Mikołaja Kopernika, który przez znaczną część swojego życia związany był z ziemią warmińską.

Głównym tematem spotkania były przygotowania do XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, którego najbliższa sesja odbędzie się w październiku w Rzymie. Po raz pierwszy od czasu pandemii w obradach Zebrania Plenarnego uczestniczyli biskupi z europejskich Episkopatów, którzy podzielili się przebiegiem procesu synodalnego w swoich krajach. Syntezy z pozostałych kontynentów akcentują wiele ważnych kwestii, np. problemy ekologii, niesprawiedliwości społecznych, świadectwa w obliczu prześladowań. Biskupi dyskutowali nad stanowiskiem, które przedstawi w Rzymie delegacja polskiego Episkopatu – czytamy w komunikacie.

Reklama

CZYTAJ: Biskupi dokonali wyborów do gremiów episkopatu. Powołano konsultorów rady ds. mediów

Podczas Zebrania Plenarnego biskupi zapoznali się z nowym programem duszpasterskim Kościoła w Polsce na rok 2023/2024: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Wytyczeniu nowych kierunków funkcjonowania polskich parafii posłuży II Kongres Teologii Praktycznej „Parafia jutra”, zaplanowany w dniach 18-21 września br. w Licheniu.

W związku z 37. Światowymi Dniami Młodzieży, które odbędą się na przełomie lipca i sierpnia w Lizbonie, pod przewodnictwem papieża Franciszka, biskupi „wyrażają wdzięczność wszystkim, którzy podejmą trud pielgrzymowania do Lizbony, a pozostałych zachęcają, by łączyli się z nimi duchowo”.

Reklama

ZOBACZ: ŚDM w Lizbonie. Polacy w czołówce liczby zapisanych uczestników

Biskupi zapewnili o modlitwie za Ukrainę, która przeciwstawia się rosyjskiej agresji. Zaapelowali o jak najszybsze i sprawiedliwe zakończenie konfliktu oraz podziękowali wszystkim organizacjom i osobom prywatnym „za nieustanną pomoc uchodźcom wojennym znajdującym schronienie w naszej Ojczyźnie, a także niosącym pomoc humanitarną tym, którzy pozostają w Ukrainie”. Poprosili również o nieustanną modlitwę o pokój. 17 czerwca, we wszystkich parafiach, zostanie odmówiony Akt zawierzenia Ukrainy i Rosji Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny.

W 80. rocznicę tragicznych wydarzeń na Wołyniu, biskupi zapewnili o modlitwie w intencji pomordowanych. Kolejnym krokiem na drodze pojednania polsko-ukraińskiego będzie wspólne oświadczenie przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego i zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego abp. większego Światosława Szewczuka, które zostanie podpisane 7 lipca w Warszawie. Biskupi przypomnieli w komunikacie, że „przebaczenie nie oznacza zapomnienia, ale jest niezbędnym warunkiem w procesie pojednania, które może zostać zbudowane tylko na fundamencie miłości i prawdy”.

Reklama

Ponadto biskupi zaprosili na XXXIX Ogólnopolską Pielgrzymkę Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę, która odbędzie się w dniach 23-24 września. Będzie ona także początkiem peregrynacji relikwii Rodziny Ulmów w polskich diecezjach. Beatyfikacja tej Rodziny będzie miała miejsce 10 września w Markowej.

Biskupi zaapelowali również „o rozwagę i dialog społeczny oraz budowanie narodowego pojednania”. Z okazji kończącego się roku szkolnego złożyli podziękowanie rodzicom, nauczycielom, wychowawcom, katechetom, duszpasterzom „za trud nauczania oraz wychowania dzieci i młodzieży”.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę