Nasze projekty

ŚDM w Lizbonie. Organizatorzy ogłosili nazwy głównych miejsc spotkań

„Wzgórze Spotkania” i „Pole Łaski” – takie nazwy nadano dwóm miejscom, w których odbywać się będą główne wydarzenia Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie. Nawiązują one do hasła tegorocznego spotkania młodych.

Fot. Jornada Mundial de la Juventud Panamá 2019 / Cathopic

Hasłem tegorocznej edycji ŚDM są słowa z Ewangelii wg św. Łukasza: „Maryja wstała i poszła z pośpiechem (Łk 1, 39)”. Ponieważ Światowe Dni Młodzieży są inspirowane postacią Maryi, która wstała i wyszła z pośpiechem na spotkanie ze swoją kuzynką Elżbietą, ponieważ odbywają się w Lizbonie, znanej jako miasto Siedmiu Wzgórz, i ponieważ chcemy, aby był to czas spotkania i łaski dla wszystkich, którzy w nim uczestniczą, Parque Eduardo VII będzie nosił nazwę «Wzgórze Spotkania», a Parque Tejo – «Pole Łaski» – ogłosił komitet organizacyjny ŚDM.

ZOBACZ: ŚDM w Lizbonie. Polacy w czołówce liczby zapisanych uczestników

Wyjaśniono, że nazwa „Wzgórze Spotkania” odnosi się do spotkania z żywym Chrystusem, które jest pierwszym celem ŚDM, a także do doświadczenia młodego Kościoła, który spotyka się w Lizbonie i który chce spotkać wszystkich. Przypomina też „spotkanie Marii i Elżbiety, prawdziwe spotkanie międzypokoleniowe, naznaczone radością”. Nazwa odwołuje się również do wizyty w tym miejscu w 1982 roku papieża Jana Pawła II – twórcy ŚDM.

Reklama

Wzgórze Spotkania, czyli Parque Eduardo VII (Park Edwarda VII) w centrum Lizbony będzie miejscem pierwszego spotkania młodzieży uczestniczącej w ŚDM z papieżem Franciszkiem 3 sierpnia. Tam też 4 sierpnia odbędzie się nabożeństwo Drogi Krzyżowej z udziałem Ojca Świętego. Wcześniej, 1 sierpnia, patriarcha Lizbony kard. Manuel Clemente, odprawi tam Mszę św. na rozpoczęcie ŚDM.

ZOBACZ TEŻ: Papież do młodych jadących na ŚDM: będę czekał na was w Lizbonie!

Z kolei „Pole Łaski” w Parque Tejo (Parku Tagu), znajdujący się na obrzeżach Lizbony nad rzeką Tag, zostało tak nazwane ze względu na fakt, że młodzi pielgrzymi „pójdą tam w dziękczynieniu”, aby uczestniczyć w sobotnim (5 sierpnia) czuwaniu modlitewnym i niedzielnej (6 sierpnia) Mszy kończącej całe spotkanie, „które z pewnością pozostaną w sercach wszystkich na zawsze”.

Reklama

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę