Nasze projekty

„Zakochajcie się w Jezusie, a potem spokojnie idźcie przez życie”. Kongres Młodych Osób Konsekrowanych

Ponad 600 osób: sióstr i braci zakonnych, oraz świeckich konsekrowanych z całej Polski uczestniczyło w Kongresie Młodych Osób Konsekrowanych, który zakończył się dziś w Licheniu. Czterodniowe wydarzenie było okazją do wysłuchania licznych konferencji ale też do dyskusji i nieformalnych rozmów w luźnej atmosferze.

Fot. Materiały prasowe IV Kongresu Młodych Osób Konsekrowanych

„Najważniejsze to zakochać się w Chrystusie!”

Przesłanie do uczestników Kongresu przekazał kard. Raniero Cantalamessa, kaznodzieja Domu Papieskiego. To prawda, że w Kościele powszechnym jest spadek liczby praktykujących czy chrztów, itp. Ale także jest prawdą, że wśród wierzących jest coraz więcej osób, które wierzą naprawdę i w sposób osobisty, są zdecydowane i ich wiara i praktyka religijna jest owocem osobistego przekonania – mówił.

Kard. Cantalamessa podzielił się z młodymi polskimi konsekrowanymi radą, która, jak zaznaczył, dyktowana jest doświadczeniem. Stwierdził mianowicie, że studiowanie pism czy listów o charyzmacie założyciela danego zgromadzenia to nic złego, ale to już nie wystarczy, bo najważniejsze, to “zakochać się w Chrystusie”.

Jeśli więcej czasu poświęcamy studiowaniu pism założyciela niż słowu Bożemu, Nowemu Testamentowi, pogłębieniu więzi z Duchem Świętym, nie damy rady, ponieważ zabraknie nam solidnych korzeni – wskazał kaznodzieja papieski. Podkreślił, że fundamentem jest osobista relacja z Jezusem z Nazaretu. To jest istota oraz piękno życia zakonnego. Dlatego pamiętajcie: zakochajcie się w Jezusie, a potem spokojnie idźcie przez życie – zakończył kard. Cantalamessa.

Reklama
Fot. Materiały prasowe IV Kongresu Młodych Osób Konsekrowanych

To wielki cud!

Swoim doświadczeniem życia zakonnego podzielił się też dominikanin o. Krzysztof Pałys. W konferencji pt. „Bóg oddzielił światło od mroku” wyznał, że wielkim cudem jest to, że Bóg przyciągnął nas do siebie, że Jego moc możemy mieć w sobie. Tylko wtedy „świecimy”, kiedy mieszka w nas Chrystus, który jest większy niż cały nasz mrok – przekonywał dominikanin.

Wszelkie objawienie jest niczym wobec odkrycia, że Bóg jest we mnie. On też nadaje sens, podczas gdy diabeł „odsensawnia” – powiedział o. Pałys. Dużo uwagi poświęcił również cnocie pokory, stawiając pytanie, co to znaczy „okryć się pokorą”. Nie chodzi o to, żeby mówić, że jest się nikim, ale żeby uznać, że wszystko jest niezasłużonym darem Bożej łaski, wszystko jest „pożyczone” – tłumaczył zakonnik, powołując się na słowa z Listu św. Pawła do Koryntian: “Co masz, czego byś nie otrzymał?” (1Kor 4, 7).

Reklama
Fot. Materiały prasowe IV Kongresu Młodych Osób Konsekrowanych

„Razem w różnorodności”

Podczas sobotniej Mszy św. bp Radosław Orchowicz odniósł się do słów papieża Franciszka o pilnej potrzebie podążania razem, której wyrazem jest propozycja synodalności w Kościele, a która nasila się wobec polaryzacji przejawiającej się w świecie współczesnym.

Celem Kościoła jest ewangelizacja, misja, w którą wszyscy mamy się zaangażować i do której wszyscy zostaliśmy wezwani – wskazywał gnieźnieński biskup pomocniczy. Dodał, że “nie może być podziału na duchownych, którzy kierują i świeckich, którzy wypełniają zadania”.

Bp Orchowicz zwrócił uwagę, że licheński Kongres powinien służyć odkrywaniu bogactwa i różnorodności powołań. Jesteśmy razem, by odkrywać, uczyć się i budować jedność w różnorodności – mówił duchowny.

Reklama

Modlitwa, która rozwala ścianę bezradności

O swoich spotkaniach z tzw. przypadkowymi osobami, z którymi następnie wspólnie się modlił opowiadał zgromadzonym Franciszek Kucharczak z “Gościa Niedzielnego”. Wskazywał, że świat oczekuje dziś od konsekrowanych właśnie wspólnej modlitwy z tymi, którzy przeżywają trudności, bo „modlitwa rozbija ścianę bezradności”. Zachęcał do „niezłomnej życzliwości” w codzienności.

W dniu skupienia w licheńskim sanktuarium uczestniczyło też ponad pół tysiąca członków Żywego Różańca i Stowarzyszenia Wspierania Powołań Kapłańskich z różnych parafii archidiecezji gnieźnieńskiej.

Kongres stanowił dla młodych konsekrowanych okazję do formowania się, słuchania konferencji cenionych prelegentów oraz do dzielenia się swoim doświadczeniem.

Organizatorami wydarzenia były: Konferencja Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich, Konferencja Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych, Konferencja Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych oraz Krajowa Konferencja Instytutów Świeckich.

KAI,mat.prasowe,zś/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę