„Z ich przyjaźni zrodziło się dobro, które ubogaciło Kościół”. Msza z okazji 100. rocznicy urodzin Wandy Półtawskiej

"W młodzieńczych latach przeszła przez piekło więzień i obozów koncentracyjnych. W tym tyglu cierpienia i poniżenia wyłoniło się jednak złoto jej miłości i służby" - mówił kard. Stanisław Dziwisz, który w bazylice Mariackiej przewodniczył mszy św. z okazji 100. rocznicy urodzin Wandy Półtawskiej, przyjaciółki św. Jana Pawła II.

fot. Archidiecezja Krakowska/Flickr

Wanda Półtawska, lekarz psychiatra, współpracowniczka i przyjaciółka Jana Pawła II, urodziła się 2 listopada 1921 r.

Kard. Dziwisz podkreślał podczas mszy, że Wanda Półtawska jest „niezwykłym człowiekiem, któremu wiele zawdzięcza Kościół i Polska”.

„Przeszła przez piekło więzień i obozów koncentracyjnych”

W młodzieńczych latach przeszła przez piekło więzień i obozów koncentracyjnych. W tym tyglu cierpienia i poniżenia wyłoniło się jednak złoto jej miłości i służby. Tą drogą poszła i szła przez całe życie pani doktor jako żona i matka, jako lekarz i nauczyciel akademicki – mówił krakowski metropolita senior.

Reklama
Reklama

Przypomniał, że jubilatka całym sercem i duszą oddała się „wielkiej sprawie obrony ludzkiego życia od jego poczęcia”.

ZOBACZ TEŻ: „Wielu ludziom przywróciła nadzieję”. Modlitwa za Wandę Półtawską przy grobie św. Jana Pawła II w Watykanie

Oddała się sprawie rodziny, przygotowania młodych do projektu pięknej małżeńskiej miłości. Uczyła słowem, prawością życia i niezłomną postawą, nie poddając się władzy w okresie panowania dyktatury komunistycznej – zaznaczył.

Reklama
Reklama

„Z ich przyjaźni i duchowej więzi zrodziło się dobro, które ubogaciło Kościół”

Jak dodał, służąc istotnym wartościom, stała się wierną współpracownicą ówczesnego metropolity krakowskiego kardynała Karola Wojtyły.

Z ich przyjaźni i duchowej więzi zrodziło się dobro, które ubogaciło Kościół nie tylko w naszej ojczyźnie. Nie muszę dodawać, jak Jan Paweł II cenił prawość, mądrą myśl, doświadczenie i żarliwe zaangażowanie pani doktor w wielkie sprawy człowieka, rodziny i społeczeństwa – podkreślał dawny sekretarz osobisty Jana Pawła II.

Mszy św. w intencji Wandy Półtawskiej miał przewodniczyć abp Marek Jędraszewski, jednak w ostatniej chwili odwołał swój udział w uroczystościach z powodu nagłych okoliczności, ale skierował do jubilatki specjalne przesłanie.

Reklama

„Ileż to sytuacji z życia pani profesor związanych z doznawaniem przeciwności i podejmowaniem trudnych decyzji, ostatecznie wydobywa piękno człowieka jako istoty transcendentnej i zbliża jego transcendencję do transcendencji Bożej” – napisał.

kh/KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę