Nasze projekty

Wyjątkowa Droga Krzyżowa na Majdanku. „Także dziś człowiek niszczy godność drugiego człowieka”

Drodze Krzyżowej towarzyszyć będą rozważania zawierające wspomnienia o dramatycznych wydarzeniach z Majdanka. "Strasznym doświadczeniem jest obserwować podobne mechanizmy w naszym otoczeniu. Wydarzenia na Ukrainie to także przykład tego, jak człowiek niszczy godność drugiego człowieka, deprecjonuje dar jego życia" - mówią organizatorzy.

fot. Państwowe Muzeum na Majdanku / State Museum at Majdanek/facebook.com

XXIII Droga Krzyżowa na Majdanku odbędzie się 31 marca na terenie Państwowego Muzeum na Majdanku. Całość rozpocznie się o godzinie 18.00 przy Pomniku Bramie. Następnie pochód przejdzie przez 14 stacji rozmieszczonych na terenie byłego obozu koncentracyjnego. Towarzyszyć im będą rozważania, w których zawarte będą wspomnienia o dramatycznych wydarzeniach z Majdanka oraz śpiewy. Wydarzenie zakończy się uroczystym błogosławieństwem.

Na naszym portalu będzie można przeczytać reportaż z tej wyjątkowej Drogi Krzyżowej na Majdanku.

Walka o godność człowieka

Hasło Drogi Krzyżowej nawiązuje do walki o godność człowieka. Jedno z przykazań Bożych brzmi: Nie zabijaj. Tytuł Drogi Krzyżowej „Ja rzekłem, bogami jesteście” nawiązuje do ludzkiej godności nadanej nam wszystkim w chwili stworzenia. Godność jest nieodłącznym elementem tożsamości ludzkiej.

Reklama

Niestety, wielu ludzi nie respektowało tego prawa, co możemy obserwować w historii obozu koncentracyjnego na Majdanku – podkreśla Katarzyna Kaczor, zastępca koordynatora wydarzenia.

„Dziś także znamy to zjawisko”

Jak dodaje, ludzkie życie nie stanowiło dla niemieckich zbrodniarzy żadnej wartości. Strasznym doświadczeniem jest obserwować podobne mechanizmy w naszym otoczeniu. Wydarzenia na Ukrainie to także przykład tego, jak człowiek niszczy godność drugiego człowieka, deprecjonuje dar jego życia.

Młodzi również znają to zjawisko. Obserwujemy wiele przypadków nękania w szkole i grupach rówieśniczych. W tym szczególnym dla młodych etapie, w którym tak ważna jest dla nich akceptacja i poczucie własnej wartości, są oni ich brutalnie pozbawiani – mówi.

Reklama

Jedność z Ukrainą

Podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej będzie można także dostrzec akcenty ukraińskie. Organizatorzy pamiętają o narodzie ukraińskim i strasznej krzywdzie, która go dotyka, dlatego obecne będą flagi, a na koniec rozbrzmi modlitwa o pokój także w języku ukraińskim – podkreśla koordynator wydarzenia Katarzyna Szczepanik.

Organizatorami wydarzenia są: Państwowe Muzeum na Majdanku, Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej oraz Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej.

pa, zś, materiały prasowe/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja