Nasze projekty

Wielkanoc w polskich diecezjach. Watykan potwierdził wskazania

Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przygotowała propozycję ujednoliconych wskazań liturgicznych na Wielki Tydzień 2021 roku. Nie jest to oficjalny dokument Komisji czy Konferencji Episkopatu Polski, a jedynie sugestia do wykorzystania przez biskupów diecezjalnych.

Cathopic/Ric Perezmont

Wydane przez Stolicę Apostolską dekrety i noty mają charakter „ogólnych wskazówek i sugestii, a więc są jedynie zaleceniami, a nie obowiązującymi przepisami. Każdy biskup będzie decydował, jakie konkretnie wskazania zastosować w swojej diecezji.

„Przy zachowaniu przepisów sanitarnych można zachować większość zwyczajnych obrzędów liturgicznych Wielkiego Tygodnia, stosując odpowiednie ograniczenia (jak np. uproszczona procesja z palmami, przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy adoracji i wystawienie w Grobie Pańskim, błogosławieństwo paschału, błogosławieństwo wody chrzcielnej, pokropienia itp.)” – czytamy w zaleceniach. Decyzja o pominięciu poszczególnych obrzędów lub ich uproszczeniu należy do biskupa diecezjalnego.

Propozycja ujednoliconych wskazań liturgicznych jest zbiorem wskazówek ułożonych według ukazanych powyżej założeń w odniesieniu do już istniejących wskazań i sugestii wydanych zarówno przez Stolicę Apostolską, jak i Prezydium Konferencji Episkopatu Polski na okres pandemii.

Reklama

Jakie zmiany proponuje Watykan?

Jak zaznaczyła Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, Wielkanoc nie jest świętem jak każde inne i nie powinno się jej przekładać. Można za to zmienić termin wielkoczwartkowej mszy Krzyżma Świętego i przełożyć ją na późniejszy termin. Decyzja w tej sprawie należy do biskupa diecezji.

Tak jak w tamtym roku, w Wielki Czwartek powinien być pominięty obrzęd obmycia nóg.

W Wielki Piątek w trakcie liturgii w modlitwie powszechnej Biskup diecezjalny powinien zadbać o ustanowienie szczególnej intencji za chorych, zmarłych i znajdujących się w sytuacji zagubienia.

Reklama

W Wigilię Paschalną należy pominąć rozpalanie ogniska, a tylko zapalić świecę i, pomijając procesję, przejść do Orędzia Wielkanocnego. Dodatkowo w czasie liturgii chrzcielnej należy tylko odnowić przyrzeczenie.

„Wyrazy pobożności ludowej i procesje, które wzbogacają dni Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalne, mogą, decyzją Biskupa diecezjalnego, zostać przeniesione na inne dogodne dni” – czytamy w dekrecie.

ag/KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę