Nasze projekty

Jak będzie wyglądać tegoroczna Wielkanoc? Watykan odpowiada na pytania

Watykańska kongregacja odpowiedziała na pytania o to, jak będzie wyglądać tegoroczna Wielkanoc. Poinformowała, że ma być ona sprawowana w kościołach według zasad, które zostały określone w tamtym roku.

Jak zaznaczyła Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, Wielkanoc nie jest świętem jak każde inne i nie powinno się jej przekładać. Można za to zmienić termin wielkoczwartkowej mszy Krzyżma Świętego i przełożyć ją na późniejszy termin. Decyzja w tej sprawie należy do biskupa diecezji.

Tak jak w tamtym roku, w Wielki Czwartek powinien być pominięty obrzęd obmycia nóg.

W Wielki Piątek w trakcie liturgii w modlitwie powszechnej Biskup diecezjalny powinien zadbać o ustanowienie szczególnej intencji za chorych, zmarłych i znajdujących się w sytuacji zagubienia.

Reklama
Reklama

W Wigilię Paschalną należy pominąć rozpalanie ogniska, a tylko zapalić świecę i, pomijając procesję, przejść do Orędzia Wielkanocnego. Dodatkowo w czasie liturgii chrzcielnej należy tylko odnowić przyrzeczenie.

„Wyrazy pobożności ludowej i procesje, które wzbogacają dni Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalne, mogą, decyzją Biskupa diecezjalnego, zostać przeniesione na inne dogodne dni” – czytamy w dekrecie.

SPRAWDŹ: W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły. Co to oznacza?

Reklama
Reklama

ag/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę