Nasze projekty

Większość Polaków przeciwna aborcji w przypadku zespołu Downa dziecka

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października w Polsce rozgorzała dyskusja o tym, w jakim zakresie aborcja ma być dopuszczona w prawie. CBOS opublikował właśnie wyniki najnowszego sondażu w tej sprawie.

Większość ankietowanych uważa, że przerywanie ciąży nie powinno być dozwolone, gdy kobieta jest w ciężkiej sytuacji materialnej (69 procent). Przeciwnego zdania jest 20 procent pytanych.

Aż 73 procent Polaków uważa, że aborcja nie powinna być dostępna „na życzenie”, a 18 procent jest za takim rozwiązaniem. Za całkowitym zakazem aborcji opowiada się 3 procent badanych, a 14 procent opowiada się za zniesieniem jakichkolwiek ograniczeń.

Zgodnie z opinią większości badanych prawo powinno dopuszczać przerwanie ciąży w sytuacji, gdy zagrożone jest życie matki. Takiego zdania jest 86 proc. ankietowanych wobec 8 proc. będących przeciwnego zdania. 79 proc. ankietowanych uważa, że aborcja powinna być dozwolona, gdy ciąża jest wynikiem gwałtu lub kazirodztwa. W tej sytuacji 12 proc. uważa przeciwnie.

Reklama
Reklama

Za przerwaniem ciąży, gdy badania prenatalne wskazują, że płód jest obarczony nieuleczalną chorobą prowadzącą do śmierci opowiedziało się 75 proc. respondentów wobec 14 proc., które są przeciwnego zdania. W sytuacji, gdy wiadomo, że dziecko urodzi się upośledzone 64 proc. badanych uważa, że aborcja powinna być dozwolona, 22 proc. jest przeciwna.

Aborcja w przypadku zespołu Downa

Dużo bardziej podzielone są głosy w przypadku stwierdzenia u płodu zespołu Downa. 46 proc. badanych uważa, że aborcja w takich okolicznościach nie powinna być dozwolona, zaś za dopuszczalnością aborcji opowiedziało się 38 proc. badanych.

SPRAWDŹ: Protesty przeciwko aborcji w całej Argentynie

Reklama
Reklama

ag/PAP/Stacja7

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite