Nasze projekty

Wiceminister edukacji mija się z prawdą. Chodzi o lekcje religii

W bardzo wielu miejscach biskupi zgadzają się, żeby była jedna godzina religii, bo brakuje katechetów – powiedziała w środę w programie „Gość Poranka” na antenie TVP Info wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer. Jako przykład podała archidiecezję łódzką i poznańską. Sprawdziliśmy to.

fot. freepik.com, tvp/prt scr

Ministerstwo Edukacji chce ograniczyć liczbę godzin religii do jednej tygodniowo. Prace nad zmianami już trwają, mają wejść w życie od września 2025 roku. Wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer w środę w porannym programie TVP INFO zapowiedziała, że pierwsze duże modyfikacje planowane są jeszcze w tym roku. 

WIĘCEJ>>> Rewolucja w szkołach. Od września 2025 tylko jedna lekcja religii 

Rząd chce „ułatwić organizacje zajęć” 

Od września tego roku religia przestanie być wliczana do średniej. Grupy zajęciowe będą mogły być łączone zarówno w pionie jak i w poziomie tzn., że w przypadku małej liczby chętnych będzie można łączyć grupy pomiędzy poszczególnymi rocznikami.   

Reklama

„Biskupi chętnie się zgadzają”. Jak jest naprawdę? 

Katarzyna Lubnauer w kontekście zapowiadanych od września 2025 roku ograniczeniom liczby godzin religii w szkołach powiedziała, że w wielu miejscach biskupi chętnie zgadzają się na jedną godzinę religii, bo katechetów po prostu brakuje. Jako przykład podała archidiecezję poznańską i łódzką. Sprawdziliśmy to. 

Nie ma odgórnej decyzji biskupa w naszej archidiecezji o zredukowaniu liczby godzin lekcji religii do jednej tygodniowo. Wyjątek stanowią jedynie klasy maturalne – mówi ksiądz Piotr Małecki, dyrektor referatu katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Poznaniu i dodaje – Zdarza się, że jest wakat i jeśli nie znajdziemy katechety wtedy decydujemy się na ograniczenie do jednej godziny.  

Jednak jak wskazuje ksiądz Małecki sytuacja redukcji liczby godzin przez brak katechetów dotyczy około połowy szkół ponadpodstawowych w samym Poznaniu. W podstawówkach i poza miastem problem praktycznie nie wstępuje. Faktem jest, że my w wielu miejscach w Poznaniu redukowaliśmy liczbę godzin do jednej tygodniowo, ale we współpracy z urzędem miasta, z powodu zwiększonego naboru w szkołach. To było wynikiem tzw. „podwójnego rocznika”tłumaczy dyrektor referatu katechetycznego. 

Reklama

Podobnie było w archidiecezji warszawskiej – mówi ksiądz Przemysław Śliwiński, rzecznik warszawskiej kurii – Kuria zgadzała się na redukcję liczby godzin na prośbę szkół, jeśli te borykały się z problemami lokalowymi na skutek „podwójnego rocznika”. 

Druga godzina na terenie parafii? 

Katarzyna Lubnauer w kontekście zapowiadanych ograniczeń liczby godzin dodała, że Kościół sam może zorganizować drugą lekcję religii – Jeśli Kościół tego chce, to proszę bardzo. Nie mam nic przeciwko, żeby ta druga godzina była na terenie parafii.  

Komisja Wychowania Katolickiego KEP wydała oświadczenie w odniesieniu do zapowiedzi MEN. Zapowiadane zmiany są krzywdzące lub wręcz dyskryminujące. Ograniczają one prawa rodziców do wychowania własnych dzieci w wyznawanej wierze – podkreśla Bp Wojciech Osial Przewodniczący Komisji. 

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja