"Komisja Wychowania Katolickiego KEP (...) wyraża stanowczy sprzeciw wobec planowanych działań" – napisał w oświadczeniu bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP.
To odpowiedź na zapowiedź minister Barbary Nowackiej, która dziś rano w programie „Rozmowa Piaseckiego” w TVN24 oświadczyła: Rozpoczęliśmy prace w ministerstwie nad redukcją godzin religii do jednej godziny tygodniowo. Tak jak się zobowiązałam, tak te prace ruszą.
Podczas rozmowy minister edukacji odniosła się również do sprzeciwu ze strony koalicjantów, w tym wicepremiera i ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza. Były prośby, żebyśmy poczekali z działaniami na spokojniejszy moment. Ten spokojniejszy moment nastąpił – powiedziała.
Kościół odpowiada: zapowiadane zmiany są krzywdzące
Bp Wojciech Osial Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP w swoim oświadczeniu podkreśla, że zgodnie z obowiązującym prawem wszelkie zmiany legislacyjne odnoszące się do nauczania lekcji w szkole powinny zostać dokonane na drodze porozumienia z Kościołami oraz związkami wyznaniowymi.
Pełny tekst oświadczenia:
Warszawa 18.06.2024
Przeczytaj również
Oświadczenie Przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego KEP
w związku z informacjami Pani Minister Edukacji Barbary Nowackiej przekazanymi
w dniu 17 czerwca 2024 roku w stacji TVN 24, zapowiadającymi zmiany
w Rozporządzeniu o organizacji lekcji religii
Komisja Wychowania Katolickiego KEP odnosząc się do informacji przekazanych przez Panią Minister Edukacji Barbarę Nowacką wyraża stanowczy sprzeciw wobec planowanych działań, które mają na celu redukcję nauczania lekcji religii do jednej godziny tygodniowo oraz łączenie klas na lekcjach religii. Nawiązując do stanowiska Konferencji Episkopatu Polski z dnia 12 czerwca 2024 należy podkreślić, że zapowiadane zmiany są krzywdzące lub wręcz dyskryminujące. Ograniczają one prawa rodziców do wychowania własnych dzieci w wyznawanej wierze.
Komisja Wychowania Katolickiego pragnie przypomnieć, że zgodnie z obowiązującym prawem wszelkie zmiany legislacyjne odnoszące się do nauczania lekcji w szkole powinny zostać dokonane na drodze porozumienia z Kościołami oraz związkami wyznaniowymi.
Stosownie do głosu biskupów, „zachęcamy wszystkich wiernych, aby podejmować działania ukazujące wartość lekcji religii w szkole. Szczególnie prosimy katolickich rodziców, aby odważnie zabierali głos w tej sprawie. Apelujemy także do mediów katolickich, ruchów i wspólnot religijnych, aby podejmowali podobne działania”.
bp Wojciech Osial
Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP
KEP, jk/Stacja7