Warunkiem bierzmowania niepopieranie Strajku Kobiet? Jest oświadczenie kurii

W parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Ropicy Polskiej miejscowy proboszcz poprosił kilka osób przygotowujących się do bierzmowania o podpisanie deklaracji, która mówiła o niepopieraniu tzw. Strajku Kobiet. O sprawie napisały media. Głos zabrała też rzeszowska kuria.

O tej sprawie jako pierwszy informował portal gorlice24.pl. Przytoczył on oświadczenie, które przygotowującym się do sakramentu bierzmowania przekazał proboszcz parafii w Ropicy Polskiej. Prosił, aby ci zadeklarowali na piśmie, że nie popierają postulatów tzw. Strajku Kobiet i usunęły materiały na ten temat z mediów społecznościowych. Ja, niżej podpisany kandydat do Sakramentu Dojrzałości Chrześcijańskiej, wobec Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie oświadczam, że nie popieram tzw. „strajku kobiet”: postulatów i żądań sprzecznych z treścią i zasadami naszej katolickiej wiary, na co mogłoby wskazywać obecne na moim koncie na Facebooku przez dłuższy czas i rozpowszechniane wśród kolegów i koleżanek materiały pochodzące ze stron strajku kobiet i moje osobiste zdjęcia” – można przeczytać w piśmie.

Na sprawę zareagowała kuria diecezjalna w Rzeszowie, która wydała w tej sprawie oświadczenie. „Do sakramentu bierzmowania w Kościele Katolickim mogą i powinny przystępować tylko te osoby, które akceptują prawdy wiary i zasady moralności przez niego głoszone” -czytamy w tekście.

Dodano też, że za przygotowanie do bierzmowania w poszczególnych parafiach odpowiadają proboszczowie i jednym z jego elementów jest „weryfikacja spójności między deklarowaną wiarą, a podejmowanymi decyzjami i ich zachowaniem”.

Reklama
Reklama

Kuria jest zdania, że działanie proboszcza miejscowej parafii zasługuje na uznanie. „Proboszcz parafii w Ropicy Polskiej, w związku z wątpliwościami czy owa spójność występuje u trzech osób z grupy przygotowującej się do przyjęcia bierzmowania, poprosił je o złożenie pisemnych deklaracji potwierdzających ich wybory moralne. Dzięki temu pomógł im podjąć decyzję o przystąpieniu do sakramentu bierzmowania nie tylko w sposób wolny, ale także bardziej świadomy, co zasługuje na uznanie” – napisano.

SPRAWDŹ: Abp Ryś: Jezus patrzy w serce człowieka. Tam zaczyna się posłuszeństwo woli Bożej

ag/gorlice24.pl/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę