Pod hasłem "Dziękujemy za chleb" już po raz dziesiąty będzie obchodzone Święto Dziękczynienia. W tym roku w niedzielę 4 czerwca na Polach Wilanowskich przed Świątynią Opatrzności Bożej uczestnicy święta dziękować będą za życie i posługę św. Brata Alberta oraz wszystkie dzieła charytatywne i tworzących je ludzi
Tradycyjnie Święto Dziękczynienia rozpocznie o godz. 8.00 procesja dziękczynna, która wyruszy z Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego i wraz z relikwiami św. Brata Alberta przejdzie do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.
W sposób szczególny do udziału w procesji zaproszone są środowiska podejmujące na co dzień dzieła miłosierdzia oraz wierni z parafii, ulicami których przejdzie orszak procesyjny.
O godz. 11.00 przed kościołem św. Antoniego Marii Zaccarii (ul. Jana III Sobieskiego 15) zostanie uformowana uroczysta procesja z udziałem Episkopatu Polski, kapituł i zaproszonych gości.
Przed kościołem w pochodzie liturgicznym ustawią się bezpośrednio za krzyżem procesyjnym: sztandary, osoby konsekrowane, orkiestra, relikwie św. Brata Alberta i wierni.
Przeczytaj również
Podczas X Święta Dziękczynienia wierni w sposób szczególny będą wyrażać dziękczynienie Bogu za życie i posługę św. Brata Alberta Chmielowskiego, który dla najbiedniejszych stał się prawdziwym chlebem, a także za wszystkie dzieła charytatywne oraz ludzi włączających się w posługę potrzebującym.
„Tegoroczne hasło Święta brzmi 'Dziękujemy za chleb’, które – zarówno w wymiarze duchowym, jak i materialnym – jest najwspanialszym darem, jaki otrzymujemy z rąk Miłosiernego Boga” – napisał w zaproszeniu na X Święto Dziękczynienia metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Głównym punktem święta będzie Msza św. w Świątyni Opatrzności Bożej sprawowana o godz. 12.00 z udziałem Episkopatu Polski. Eucharystii przewodniczyć będzie i wygłosi homilię kard. Francesco Montenegro, arcybiskup archidiecezji Agrigento, na terenie której leży Lampedusa – wyspa będąca miejscem przybywania łodzi i tratw z uchodźcami z Afryki i Bliskiego Wschodu.
W części popołudniowej święta nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych, konkursów, festiwalu muzyki chrześcijańskiej oraz tradycyjnego wypuszczenia do nieba baloników z napisem „Dziękuję”.
Szczegółowe informacje na temat przebiegu X Święta Dziękczynienia przedstawione zostaną na konferencji prasowej w piątek 26 maja o godz. 12.00 w Domu Arcybiskupów Warszawskich (ul. Miodowa 17/19). Zapraszają na nią Centrum Opatrzności Bożej i Archidiecezja Warszawska.
Święto Dziękczynienia zostało ustanowione w 2008 r. przez abp. Kazimierza Nycza. Odwołuje się bezpośrednio do historycznych tradycji, jest bowiem kontynuacją inicjatyw podjętych jeszcze w czasach Sejmu Czteroletniego (1792). W czasie obrad sejmu postanowiono złożyć Bogu specjalny dar wotywny w podzięce za możliwość uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Darem tym miało być powstanie Świątyni Najwyższej Opatrzności. Ówczesnego planu nie zrealizowano z powodu rozbiorów.
Prace nad rzecz budowy Świątyni podjęto na krótko po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. Z kolejną inicjatywą budowy Świątyni wystąpił w 1989 r. prymas Polski kard. Józef Glemp. Obecnie budowana jest jako wotum za Konstytucję 3 Maja, odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz pontyfikat Jana Pawła II.
W budowli powstającej na polach wilanowskich w Warszawie na trzech kondygnacjach ma mieścić się Panteon Wielkich Polaków, Świątynia Opatrzności Bożej oraz muzeum papieża Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego, prymasa Tysiąclecia. Budowa świątyni finansowana jest ze zbiórek pieniędzy prowadzonych w kościołach archidiecezji warszawskiej i diecezji sąsiadujących, z dotacji oraz z wpłat od darczyńców.
archwwa.pl, lk / Warszawa
—
Katolicka Agencja Informacyjna