Nasze projekty

W trakcie beatyfikacji kard. Wyszyńskiego i Matki Czackiej zostanie użyty kielich i pastorał Prymasa Tysiąclecia

W trakcie liturgii beatyfikacyjnej kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej zostaną wykorzystane paramenty i insygnia Prymasa Tysiąclecia – pozłacany pastorał oraz kielich mszalny.

Foto: Episkopat.pl

Pastorał używany przez prymasa jako symbol kija pasterskiego, wyrażającego pieczę biskupa nad powierzonym sobie ludem Bożym, na co dzień jest eksponowany w Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, znajdującym się w pierścieniu kopuły Świątyni Opatrzności Bożej.

Pozłacany pastorał o wysokości 183 cm i pięknie zdobionej krzywaśni został podarowany prymasowi Wyszyńskiemu przez młodzież hiszpańską z okazji Milenium Chrztu Polski w 1966 r. W krzywaśni znajduje się rzeźba wykonana z kości słoniowej. Prymas używał pastorału w czasie większych celebracji liturgicznych. Posługiwał się nim również kard. Agostino Casaroli, wysłannik Jana Pawła II, w czasie ceremonii pogrzebowej prymasa na pl. Zwycięstwa (obecnie pl. Piłsudskiego) 31 maja 1981 r. w Warszawie.

Historyczne insygnium zostało użyczone Mt 5,14 przez Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Pastorał znajduje się w strefie poświęconej chorobie i śmierci prymasa wraz z takimi artefaktami jak biret kardynalski, dowód osobisty i szarfa żałobna z napisem: NIEKORONOWANEMU KRÓLOWI POLSKI.

Reklama

ag/Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego/KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę