Nasze projekty

„Mój profesor Wojtyła”. Muzeum szuka pamiątek z czasu, gdy Karol Wojtyła pracował jako wykładowca

Muzeum Mt 5,14 poszukuje wolontariuszy oraz pamiątek do projektu, który przybliży dorobek naukowy Karola Wojtyły z czasu, gdy pracował jako wykładowca. "Chcemy dotrzeć do dawanych studentów lub współpracowników Wojtyły" - mówi Zuzanna Pietrusińska.

fot. materiały prasowe Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego Mt 5,14

Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie zaprasza do udziału w projekcie archiwum społecznego „Mój profesor Wojtyła”.

Chcemy stworzyć w muzeum wewnętrzną społeczność świadków historii, którzy mieli do czynienia z Karolem Wojtyłą, jako wykładowcą i podzieliby się pamiątkami z tego czasu. Skupiamy się przede wszystkim na okresie KUL-owskim, bo przez ćwierć wieku Wojtyła wykładał na uczelniach w Lublinie i Krakowie – mówi Zuzanna Pietrusińska z działu zajmującego się wolontariatem w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Muzeum poszukuje pamiątek, na przykład starych fotografii, które zostaną zdigitalizowane, a następnie wrócą do właścicieli. Później będziemy próbowali dotrzeć do dawanych studentów lub współpracowników Wojtyły – tłumaczy.

Reklama

Do pomocy w stworzeniu społecznego archiwum poszukiwani są wolontariusze – minimalny wiek to 15 lat. Zapraszamy studentów, uczniów szkół ponadgimnazjalnych, którzy byliby zainteresowani, czy to archiwistyką, czy prowadzeniem wywiadów ze świadkami życia Karola Wojtyły – dodaje Pietrusińska.

Udział w takim przedsięwzięciu to także okazja, aby wolontariusze lepiej poznali życiorys Karola Wojtyły, sprzed wyboru na papieża. Karol Wojtyła jest kojarzony jako papież Jan Paweł II. Nasi dotychczasowi wolontariusze, którzy mają sporą wiedzę na temat patronów muzeum sami byli zdziwieni, że aż ćwierć wieku Wojtyła był wykładowcą kulowskim i miał taki wpływ również na młodzież i rówieśników swoich. Dlatego to jest też element edukacyjny tego projektu – podkreśla.

Przyszłe archiwum ma przybliżać znaczenie naukowego dorobku Wojtyły, ale także jego samego w mniej wszystkim znanej roli nauczyciela. Więcej informacji można znaleźć >>>na stronie internetowej.

Reklama

kh/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę