Nasze projekty

W Ludźmierzu Święto Bacowskie i błogosławieństwo owiec

W Ludźmierzu odbyło się dziś Święto Bacowskie z tradycyjnym obrzędem błogosławienia owiec. Teraz przed góralami wiosenny redyk czyli wypęd owiec na pastwiska. Patronem wiosennego redyku jest św. Wojciech

Święto Bacowskie rozpoczęło się symbolicznym wprowadzeniem stada owiec spod Domu Podhalańskiego do ogrodzenia (kosora) koło bazyliki. Mszy św. przewodniczył ks. prałat Władysław Zązel, kapelan Związku Podhalan. – Przy tej pandemii można sobie uświadomić, że są gorsze pandemie: niewiary, niemoralności, nienawiści, nietrzeźwości. Wszystkie te tragedie biorą się z nieposłuszeństwa wobec Boga. To wyraz głupoty. Mądrość jest jej przeciwieństwem. Mądrość nie wejdzie w duszę przewrotną – mówił ks. Zązel. Podczas procesji z darami górale przynieśli do ołtarza dwie owieczki, a także oscypki, zrobione już w pierwszych dniach wypasu na halach.

Po Mszy owieczki przyniesione w darach oraz te przyprowadzone przed bazylikę ks. Zązel uroczyście pobłogosławił. Poświęcono także wodę z sanktuaryjnej studzienki – bacowie i juhasi zabierają tę wodę, by wspierała ich w czasie pracy.

Ks. Władysław Zązel podziękował bacom i juhasom za podtrzymywanie pięknej tradycji wypasu owiec. – Kiedy bacowie ruszają na hale z owcami, wtedy góry żyją. Prosimy Matkę Bożą o opiekę, dlatego spotkamy się w październiku, aby dziękować za ten rok, który zaczyna się bardzo trudno – mówił przedstawiciel baców, Andrzej Gąsienica-Makowski.

Reklama

Tradycyjnie Święto Bacowskie odbywa się w niedzielę najbliższą wspomnieniu św. Wojciecha, patrona wiosennego redyku. Jesienią, kiedy bacowie i juhasowie sprowadzają owce z hal, patronuje im św. Michał Archanioł.

KAI, os

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja