Nasze projekty

Był budowniczym jednego z kościołów w Zakopanem. Nie żyje ks. Stanisław Szyszka

Ks. Stanisław Szyszka zasłużył się nie tylko dla tatrzańskiej parafii, ale także dla Zakopanego. "Jego życie wypełnione było miłością do Boga i bezinteresowną służbą bliźnim" - czytamy na stronie miasta.

fot. Parafia Tatrzańska św. Krzyża w Zakopanem/facebook.com

O śmierci ks. Stanisława Szyszki poinformowała Parafia Tatrzańska św. Krzyża w Zakopanem, której wieloletnim proboszczem był zmarły kapłan. „Do Domu Ojca Niebieskiego odszedł nasz Prałat ks. Stanisław Szyszka. Prosimy o modlitwę w Jego intencji. Wieczny odpoczynek…” – można przeczytać w mediach społecznościowych parafii.

Księdza prałata pożegnano również za pośrednictwem oficjalnej strony miasta. Jak podkreślono ks. Stanisław Szyszka „był nie tylko wspaniałym, niosącym światło wiary kapłanem, ale również niezwykle ciepłym, serdecznym i mądrym człowiekiem o wielkim sercu”. „Jego życie wypełnione było miłością do Boga i bezinteresowną służbą bliźnim. Bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia. Burmistrz Zakopanego Łukasz Filipowicz i Przewodniczący Rady Miasta Zakopane Grzegorz Jóźkiewicz wraz z Radnymi” – czytamy.

ZOBACZ TEŻ>>> Niezwykły obraz Serca Pana Jezusa stworzony z 4 milionów płytek! [VIDEO]

Reklama

Ksiądz od lat był związany z Kościołem w Zakopanem

Ks. Stanisław Szyszka urodził się w 1941 roku w Spytkowicach koło Chabówki. Święcenia kapłańskie przyjął w 1964 roku. Był budowniczym kościoła Świętego Krzyża w Zakopanem, a także przez wiele lat proboszczem tej parafii. W 2012 roku przeszedł na emeryturę. Jak podaje „Tygodnik Podhalański”, pozostał w tatrzańskiej parafii, ciągle pomagając w obowiązkach duszpasterskich.

Został honorowym obywatelem miasta

Pod koniec 2023 roku został honorowym obywatelem Zakopanego. Kapłan odznaczenie otrzymał podczas uroczystej sesji Rady Miasta Zakopane, która odbyła się 18 września w Teatrze Witkacego.

Laudację na cześć uhonorowanego kapłana, budowniczego kościoła, twórcy i wieloletniego proboszcza Tatrzańskiej Parafii Świętego Krzyża wygłosiła ówczesna radna Lucyna Galica-Jurecka, przewodnicząca komisji kultury. Księdza ufność Bożej Opatrzności, ogromna determinacja i zdolność znakomitej współpracy z ludźmi doprowadziły do powstania kościoła parafialnego w najpiękniejszym miejscu Polski. To parafia, nad którą od wieków góruje krzyż na Giewoncie, który stał się drogowskazem dla księdza działalności w Zakopanem od 1981 r., zarówno w wymiarze duszpasterskim jak i materialnym – czytała Lucyna Galica-Jurecka.

Reklama

PRZECZYTAJ>>> Bezdomny Polak napisał książkę. Bije rekordy popularności we Włoszech!

Ks. Szyszka zorganizował wyjątkowe spotkanie Jana Pawła II z chorymi

Przede wszystkim dziękujemy za świadectwo kapłańskiego życia podczas organizacji wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Zakopanem, w 1997 roku. Spotkanie Jego Świątobliwości w kościele Św. Krzyża z osobami chorymi dodało sił do dalszego życia wielu osobom niosącym krzyż swej niepełnosprawności. Eucharystia koncelebrowana na stadionie pod Krokwią, podczas której modliliśmy się z Janem Pawłem II 6 czerwca 1997 roku, była jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Zakopanego – dodała Lucyna Galica-Jurecka.

Lucyna Galica-Jurecka przypomniała także, że ks. Szyszka był autorem publikacji związanych z Zakopanego, m.in.: „Ks. Kazimierz Kaszelewski”, „Pielgrzymki do Krzyża na Giewoncie”, „Maria Bernardyna Jabłońska i Maria Karłowska Siostry zakonne wyniesione do chwały ołtarzy 6.06.1997 r.”

Reklama

KAI, zakopane.pl, 24tp.pl, pa/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja