Nasze projekty

Ustawa o uzgodnieniu płci do kosza

Sejm nie zajmie się prezydenckim wetem do ustawy o uzgodnieniu płci. Połączone komisje: zdrowia i sprawiedliwości opowiedziały się wprawdzie za jego odrzuceniem, ale nie zdołano wybrać posła sprawozdawcy. Bez tego sprawa nie mogła trafić na salę plenarną.

W sprawie odbyły się dwa głosowania. Za pierwszym razem posłowie opowiedzieli się za podtrzymaniem weta. W tym głosowaniu nie wzięła udziału Platforma Obywatelska, która nie uznała jego wyniku, bo przewodniczący komisji zdrowia Tomasz Latos z PiS-u zarządził głosowanie, nie dopuszczając nikogo do głosu.

Prowadzenie obrad przejęła szefowa komisji sprawiedliwości Stanisława Prządka z SLD. Przeszedł wniosek o reasumpcję, czyli powtórzenie głosowania. Większość posłów opowiedziała się wówczas za ponownym uchwaleniem ustawy. Komisje nie były jednak w stanie wybrać posła sprawozdawcy. W związku z tym zarządzono przerwę w obradach komisji.

Irytacji sytuacją nie kryła marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska. Zarzucała posłom niestosowanie regulaminu Izby. „Zrobiła się nerwowa atmosfera i trochę w tym ostatnim dniu się ośmieszyliśmy”- powiedziała.

Reklama
Reklama

Ustawa o uzgodnieniu płci burzy porządek prawny naszego kraju – mówił wcześniej w radiowej Jedynce szef zespołu doradców prezydenta Maciej Łopiński. Powiedział, że co do zasady ustawa o uzgodnieniu płci jest potrzebna, ale ten konkretny projekt ma zbyt wiele wad. „Ta ustawa burzy porządek prawny, sprowadza sąd do roli notariusza. Jej przepisy nie biorą pod uwagę dobra dzieci i dobra współmałżonka czy współmałżonki osoby, która zmienia płeć” – powiedział prezydencki minister.

Andrzej Duda odmówił podpisania ustawy o uzgodnieniu płci tydzień temu. Uzasadniał, że jest ona pełna luk i nieścisłości.

Ustawa zakładała stworzenie odrębnej procedury sądowej dla osób kwestionujących swoją płeć potwierdzoną metryką.

Reklama
Reklama

IAR wcześniejsze/ab

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite