Nasze projekty

Uczniowie „elektronika” nagrali film o kard. Wyszyńskim! „Pomysł zrodził się spontanicznie”

Nie wkuwaliśmy scenariusza na blachę. Staraliśmy się wypaść naturalnie, ubrać to wszystko we własne słowa - mówią uczniowie "elektronika", którzy przed beatyfikacją nagrali film o kard. Stefanie Wyszyńskim.

fot. archidiecezja.pl

Film o Prymasie Tysiąclecia nagrali uczniowie Zespołu Szkół Politechnicznych we Wrześni, należący do parafii św. Jadwigi Królowej. Pomysł zrodził się spontanicznie, a w przedsięwzięcie włączyła się niemal cała klasa III TEp. Młodzi jeździli do miejsc związanych z kard. Wyszyńskim, rozmawiali o nim na lekcjach religii, aż w pewnym momencie pojawiła się myśl, żeby nagrać film o Prymasie Tysiąclecia.

W trakcie wypowiadania tekstów skupialiśmy się na odpowiedniej intonacji, jednak po próbach przychodził moment namysłu. Jednak słowa, które wypowiadał Prymas umacniają w wierze i są zawsze aktualne, ponieważ wypływają z mądrości tego świętego człowieka – mówi Adrian, który wcielił się w postać kard. Wyszyńskiego. Potraktował tę rolę bardzo poważne, ponieważ wieczorami oglądał filmy o prymasie Tysiąclecia, aby jak najlepiej się do niego upodobnić.

„Film pokazuje, że życie nie toczy się tylko w przestrzeni ziemskiej”

Młodzi przyznają, że ich film spotkał się z dobrym odbiorem parafian i znajomych. Nie mieliśmy negatywnych komentarzy, za to pozytywnych było bardzo dużo – mówią uczniowie. Nigdy nie śpiewałem, wstydziłem się. Tutaj śpiewam i idzie mi całkiem dobrze – mówi Dominik, który w filmie występuje w dwóch rolach – diabła i śpiewającego aktora.

Reklama
Reklama

Jak podkreślił Adam, „film pokazuje, że życie nie toczy się tylko w przestrzeni ziemskiej, ale także nadprzyrodzonej”. Scena, kiedy za Księdzem Prymasem stoi Anioł, który wcześniej toczył walkę z diabłem, pokazuje, że ta walka o człowieka toczy się zawsze. Ciekawym przerywnikiem, który wyszedł z naszej inicjatywy, było zastosowanie wtrąceń w postaci slajdów z krótkimi hasłami typu: nie bój się żyć, nie poddawaj się. Te krótkie zdania świetnie obrazują poszczególne akcje, które miały się rozegrać – mówi.

Uczniowie planują już kolejny film

Młodzi twórcy korzystali z dostępnych im środków i miejsc. Kolejne ujęcia nagrywali smartfonem. Nie wszystkich widać w kadrze, część zajmowała się plenerami, montażem, dźwiękiem, innymi licznymi sprawami technicznymi. Scenariusz napisał ks. Leszek Zych, wikariusz z parafii św. Jadwigi i katecheta we wrzesińskim „elektroniku”. „Między nami”, to tytuł filmu, który podkreśla, że kard. Wyszyński był i nadal jest blisko ludzkich spraw i człowieka, także ludzi młodych.

Uczniowie przygotowują kolejny film. Tym razem chcemy przenieść się wraz z młodym ks. Wyszyńskim do Lublina, do miejsca, gdzie przebywał podczas wojny, potem jako student na KUL-u, a później jako biskup lubelski. Będzie to doskonała okazja, aby poznać i zwiedzić wraz z klasą kolejne miasto – dodaje Adrian.

Reklama
Reklama

kh/archidiecezja.pl/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę