Nasze projekty

Trwa Wielka Nowenna do św. Józefa. Zapoczątkował ją św. Rafał Kalinowski

W sanktuarium św. Józefa „Na Górce” w Wadowicach trwa tradycyjna dziewięciotygodniowa nowenna, poprzedzająca uroczystość św. Józefa Oblubieńca. Środowe nabożeństwa są odprawiane niezmiennie od 129 lat.

fot domena publiczna/wikipedia.org

Podczas nowenny Msze św. celebrują okoliczni proboszczowie z dekanatów wadowickich oraz bernardyni z Kalwarii Zebrzydowskiej lub pallotyni z „Kopca”. Nabożeństwo swymi korzeniami sięga czasów św. o. Rafała Kalinowskiego, odnowiciela życia karmelitańskiego i założyciela wadowickiego klasztoru.

W każdą środę, w tym roku od 17 stycznia do 13 marca, o godz. 8.00 i 18.00 celebrowana jest uroczysta Msza św. z kazaniem i nabożeństwem. Poranną Eucharystię poprzedza odczytanie próśb i podziękowań oraz koronka do św. Józefa, wieczorem zaś – śpiew godzinek o św. Józefie. Nowennę zwieńczy suma odpustowa ku czci św. Józefa 19 marca.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Nowenna do św. Józefa

Reklama

Gdzie odmawia się nowennę?

O tym, że karmelici są szczególnymi promotorami kultu św. Józefa w Kościele przypomina o. dr hab. Szczepan T. Praśkiewicz OCD, relator Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie. Jak zauważa, karmelici – zakon powstały na przełomie XII i XIII wieku – są szczególnie związani z Opiekunem Dzieciątka Jezus. Istnieje nawet legenda, że św. Rodzina z Nazaretu odwiedzała żyjących na Górze Karmel pustelników, z których potem wytworzył się zakon – zauważa i podkreśla, że ważną rolę w szerzeniu kultu św. Józefa odegrała św. Teresa od Jezusa, reformatorka zakonu.

O. Praśkiewicz wyjaśnia, że dziewięciośrodowa nowenna do św. Józefa szczególnej wymowy nabiera w Poznaniu i w Wadowicach, gdzie świątynie karmelitańskie cieszą się kanonicznym statutem sanktuariów Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Nowenna celebrowana jest także w pozostałych klasztorach i jeśli nie sprawuje się jej przez 9 tygodni, we środy poprzedzające uroczystość św. Józefa, obchodzoną w kalendarzu liturgicznym 19 marca, to jest ona tam celebrowana przez 9 kolejnych dni, począwszy od 10 marca – zaznacza zakonnik.

ZOBACZ: Młodość, siła i męstwo. Jaki był święty Józef?

Reklama

Wielką Nowennę Wadowicką zapoczątkował św. Rafał Kalinowski

Karmelita przypomina jednocześnie, że najbardziej w tradycji odnowionego Karmelu Terezjańskiego w Polsce zapisała się Wielka Nowenna Wadowicka, zapoczątkowana 129 lata temu przez założyciela wadowickiego klasztoru – św. Rafała Kalinowskiego, wielkiego czciciela św. Józefa. Przed obrazem św. Józefa w Wadowicach modliło się i wyrażało swoją wdzięczność Bogu wiele osób, wśród których był młody Karol Wojtyła, noszący na drugie imię Józef – zwraca uwagę duchowny.

Jan Paweł II ofiarował pierścień papieski dla przyozdobienia obrazu w wadowickim kościele karmelitańskim. 19 marca 2004 roku kard. Franciszek Macharski nałożył ten pierścień na obraz patrona świątyni i nadał kościołowi tytuł sanktuarium świętego Józefa. W tym roku mija 20 lat od tego wydarzenia.

KAI,pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę