Nasze projekty

Telewizja pokaże cykl reportaży „Każde życie jest cudem”. „To świadectwa nadziei i miłości”

Począwszy od 1 października, co tydzień w niedzielę o godz. 12:50 na antenie TVP1 emitowany będzie cykl reportaży pro-life pt. „Każde życie jest cudem”. Łącznie pokazanych zostanie 13 odcinków. Reportaże przygotowała fundacja Grupa Proelio.

fot. prostooleh/freepik.com

Seria „Każde życie jest cudem” przedstawia prawdziwe historie ludzi, którzy dostali szansę na życie, mimo że w świetle do niedawna obowiązującego prawa kwalifikowali się do aborcji. Reportaże pokazują rzeczywistość, z jaką musieli mierzyć się ich rodzice, gdy na etapie prenatalnym podejrzewano choroby u ich dzieci, uświadamiając, że nawet w najtrudniejszej sytuacji można znaleźć dobre rozwiązanie, jeśli pozwoli się człowiekowi żyć. To historie o radzeniu sobie z trudnościami i o wielkiej miłości, która przynosi radość, mimo trudów.

Jako pierwszy wyemitowany zostanie odcinek „Dawid – leczenie zamiast aborcji, uśmiech zamiast łez”. Opowie on historię chłopca, u którego w piątym miesiącu ciąży zdiagnozowano wadę serca oraz ogromne wodogłowie. Chłopiec miał nie przeżyć. Lekarka zagroziła, że jeżeli jego Mama nie podpisze zgody na aborcję, nie będzie jej ratować (ciąża stanowiła zagrożenie także dla niej). Dzisiaj Dawid ma dziesięć lat. Pomimo swojej niepełnosprawności jest wielkim optymistą, uwielbia opowiadać żarty i dostarcza rodzicom ogromu radości.

ZOBACZ: Jego rodzicom proponowano aborcję. Dziś Antek gra na perkusji i udowadnia, że wszystko jest możliwe

Reklama

„To przede wszystkim wzruszające świadectwa nadziei i miłości”

Od momentu wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej, temat aborcji niemal non-stop jest obecny w przestrzeni publicznej. Mamy nadzieję, że reportaże pomogą widzom lepiej zrozumieć, że każdy aborcyjny „wybór” to nie jest jakaś abstrakcyjna decyzja o tym, czy chce się mieć dziecko czy nie ale decyzja o życiu lub śmierci dziecka, które już żyje i istnieje. Poprzez nasze filmy chcemy też zwrócić uwagę na różne aspekty aborcyjnej rzeczywistości, których Polacy często nie są świadomi. Wiele osób przekonanych jest choćby, że aborcje eugeniczne dotyczyły wyłącznie dzieci z wadami letalnymi, tymczasem ofiarami takich aborcji w większości padały dzieci, które mogłyby długo i szczęśliwie żyć. Ludzie często nie są też świadomi, że wiele diagnoz stawianych podczas ciąży się nie potwierdza lub nie w pełni potwierdza oraz że medycyna cały czas się rozwija. Niektóre choroby oraz wady, które jeszcze niedawno były śmiertelne dziś można z powodzeniem leczyć – mówi Zbigniew Kaliszuk z fundacji Grupa Proelio, koordynator kampanii „Każde życie jest cudem”.

Serię ‘Każde życie jest cudem’ warto śledzić jednak niezależnie od wątków dotyczących aborcji. To przede wszystkim wzruszające świadectwa nadziei i miłości, które mogą inspirować każdego niezależnie od wyznawanych przez niego poglądów – dodaje Zbigniew Kaliszuk.

ZOBACZ TEŻ: Odmówili aborcji pomimo diagnozy wady genetycznej synka. „Prosiliśmy o cud dla synka, on okazał się cudem dla nas”

Reklama

Autorem reportaży jest Damian Żurawski, filmowiec mający na swoim koncie m.in. stworzenie nagradzanego dokumentu „Orzech. Zawsze chciałem być z ludźmi”.

Reportaże „Każde życie jest cudem” są tylko jednym z elementów kampanii prowadzonej przez fundację Grupa Proelio. Fundacja przygotowała także około 150 świadectw pisemnych przedstawiających poruszające historie osób, które kwalifikowały się do aborcji. Można z nimi się zapoznać poprzez stronę: cudzycia.pl oraz poprzez media społecznościowe, na Facebooku i Instagramie.

KAI,pa/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę