Szopka 11-letniej Patrycji Tomaszewskiej będzie jedną ze 100 szopek z całego świata, jakie trafią na wystawę w Watykanie. Została zgłoszona przez Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.
Szopka betlejemska wykonana przez 11-letnią Patrycję Tomaszewską, uczennicę ze Szkoły Podstawowej w Starym Gralewie w diecezji płockiej, znajdzie się na międzynarodowej wystawie szopek w Watykanie.
Do tegorocznej edycji wystawy szopek w Watykanie zakwalifikowana została szopka, którą wybraliśmy spośród nagrodzonych prac konkursu plastycznego „Szopka betlejemska. Małe dzieło sztuki”. Konkurs mający w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu ponad dziesięcioletnią tradycję, adresowany jest do dzieci i młodzieży w wieku 6-15 lat i ma na celu podtrzymywanie oraz kultywowanie tradycji ręcznego wykonywania szopek betlejemskich – przekazała Bogusława Trojanowska, zastępca dyrektora Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.
ZOBACZ RÓWNIEŻ>>> 7 kroków do… dobra! Zacznij już dziś!
Szopka została wykonana ręcznie
Autorką szopki jest Patrycja Tomaszewska, 11-letnia uczennica Szkoły Podstawowej w Starym Gralewie, w diecezji płockiej. Wykonana przez nią praca przypomina skromną, drewnianą, krytą strzechą szopę dla zwierząt. Ma prostą formę, przedstawia Świętą Rodzinę z Nazaretu. Poszczególne elementy zostały wykonane ręcznie z wykorzystaniem naturalnych surowców: drewna, słomy, mchu, szyszek.
Szkielet stanowi konstrukcja wykonana z gałązek wierzbowych osadzonych na desce stanowiącej podstawę szopki. Spód wyłożono mchem, korą drzew oraz sianem. W centralnej części umieszczono żłóbek z małym Jezusem oraz postaci Maryi i św. Józefa. Do ich wykonania również wykorzystano naturalne materiały: liście, orzechy oraz słomę. Dach szopki pokryty jest słomą i mchem. Wieńczy go gwiazda betlejemska.
Przeczytaj również
Na uwagę zasługuje fakt, że do budowy szopek bożonarodzeniowych naturalne surowce, ze względu na ich dużą dostępność, wykorzystywano właśnie na wsiach. Jeszcze do połowy XX wieku w okresie świątecznym mazowieckie domy odwiedzały grupy kolędników z szopką przynosząc domownikom dobrą nowinę oraz szczęście i radość. Te najprostsze konstrukcje sklejone były z kartonu lub zbite z desek. Miały podłogę wyłożoną sianem oraz słomiane dachy, na szczycie których znajdowała się gwiazda betlejemska. Pielęgnowanie tej tradycji i symbolika szopki w obrzędowości świąt Bożego Narodzenia w piękny sposób nawiązują do działalności Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Muzeum to historia, która wciąż żyje – przekazało sierpeckie muzeum.
CZYTAJ>>> Watykan i Microsoft zrealizują wspólny projekt! Papież Franciszek pochwalił inicjatywę
Polska szopka jedną ze 100 szopek z całego świata
Szopka Patrycji Tomaszewskiej będzie jedną ze 100 szopek na wystawie w Watykanie („100 Presepi in Vaticano”). Jest to prestiżowe wydarzenie o charakterze międzynarodowym.
W 2023 roku w wystawie uczestniczyły 22 kraje, a szopki pochodziły z najróżniejszych regionów świata, poza Europą także z Kolumbii, Tajwanu, Wenezueli, Filipin, Gwatemali czy Paragwaju. Wystawę zwiedziło wówczas ponad 260 tysięcy osób.
Zgłoszona przez Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu szopka prezentowana będzie wśród innych prac od 8 grudnia 2024 r. do 6 stycznia 2025 r. pod kolumnadą Berniniego na placu św. Piotra w Watykanie.
KAI,pa/Stacja7