Nasze projekty

Sukces akcji „Samochód dla Pariacoto”

Franciszkanie posługujący na misjach w peruwiańskich Andach otrzymają nowy samochód terenowy. Sukcesem zakończyła się akcja „Samochód dla Pariacoto” prowadzona przez Fundację "Brat Słońce”

Franciszkanie na misjach w Andach, mają pod swoją opieką 73 wioski – niektóre z nich są położone na wysokości nawet 4000 m n.p.m. Bracia muszą nieraz pokonywać ostre zakręty wzdłuż przepaści, strome podjazdy czy drogi, które w wyniku deszczu zmieniają się w lawiny błota, aby dotrzeć do czekających na nich Indian w Andach. Wyspecjalizowany samochód stanowi zatem podstawowe narzędzie ich pracy.

Na zrealizowanie projektu potrzebne było 120 000 zł – zebrano prawie 145 000 zł. „Dziękujemy bardzo w imieniu wspólnoty franciszkańskiej i przede wszystkich w imieniu tych, do których dojedziemy szybciej, sprawniej i bezpieczniej” – powiedział o. Jacek Lisowski, misjonarz pracujący w Pariacoto od 12 lat.

Reklama

Suma, która została zebrana jedynie z indywidualnych darowizn, pozwala na dodatkowe wyposażenie samochodu misjonarzy. „Będziemy mogli wyposażyć samochód nie tylko w wersję standardową. Chodzi głównie o to, żeby wzmocnić kabinę w przypadku dachowania – będzie szansa, że przeżyjemy. Będziemy też mogli wstawić klimatyzację, co umożliwi zamknięcie okien podczas jazdy w tumanach kurzu” – opisał o. Jacek.

SONY DSC
Pariacoto | fot. samochoddlapariacoto.pl

Reklama

Samochód został zamówiony w Ameryce Południowej, gdzie produkowane pojazdy dostosowane są do tamtejszych warunków. Nowe auto zostanie przekazane franciszkanom pod koniec października.

„W czasie kampanii „Samochód dla Pariacoto” spotkaliśmy się z wielką życzliwością i zrozumieniem dla potrzeb misji. Ludzie przekazywali kilkunastozłotowe wpłaty, jak i kilkutysięczne darowizny. Niektórzy wspierali niefinansowo. Za każdą pomoc dziękujemy” – podsumowała Anna Anioł, koordynatorka projektu z Fundacji „Brat Słońce”.

Reklama

Inicjatywie patronowali błogosławieni męczennicy franciszkańscy, o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek, którzy 25 lat temu w Pariacoto zostali zamordowali przez terrorystów z organizacji Świetlisty Szlak.

Akcję „Samochód dla Pariacoto” zorganizowała Fundacja „Brat Słońce”, powołana z inicjatywy krakowskiej Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. Jej celem jest wspieranie dzieł podejmowanych przez franciszkanów, m.in. akcji na rzecz potrzebujących w kraju i zagranicą, programów edukacyjnych czy działalności wspierającej pielęgnowanie kultury i historii.


luk / Kraków

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite