Nasze projekty

Sekretarz Generalny KEP ws. zmiany systemu finansowania kościołów: „Kościół katolicki jest otwarty na dialog”

"W związku z planami zastąpienia Funduszu Kościelnego innymi rozwiązaniami o charakterze prawno-podatkowym Kościół katolicki jest otwarty na dialog w tej sprawie" – poinformował bp Artur G. Miziński, Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski.

fot. Episkopat News/flickr.com

Kwestia Funduszu Kościelnego była jednym z tematów środowego posiedzenia rządu. Premier Donald Tusk zapowiedział rozpoczęcie prac nad przekształceniem Funduszu Kościelnego w dobrowolny odpis podatkowy przekazywany przez wiernych. Opracowaniem zasad, które mają być skonsultowane z Kościołami i związkami wyznaniowymi, ma się zająć specjalny międzyresortowy zespół.

ZOBACZ: Czym jest Fundusz Kościelny? Jak wygląda finansowanie Kościoła?

Do zapowiedzi rządu odniósł się w piątek bp Artur G. Miziński, Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski. Jak przyznał w specjalnie opublikowanym komunikacie „warto przypomnieć najpierw, że powstał on jako forma rekompensaty dla kościołów i innych związków wyznaniowych za przejęte od nich przez Państwo nieruchomości ziemskie. Podstawą prawną jego utworzenia była ustawa z dnia 20 marca 1950 r. o przejęciu przez Państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom posiadania gospodarstw rolnych i utworzeniu Funduszu Kościelnego”.

Reklama

Dalej, bp Miziński zaznaczył, że „Kościół katolicki jest otwarty na dialog w tej sprawie. Gotowość do prowadzenia rozmów w powyższej kwestii wykazał już w latach 2012/2013”.

„Jeśli obecna sytuacja wymaga powrotu do prac nad zmianami obowiązujących przepisów dotyczących finansowania kościołów i innych związków wyznaniowych w naszym kraju należy zadbać, aby dokonywało się to w zgodzie z postanowieniami Konkordatu, a także konstytucyjną zasadą konsensualnej formy regulacji relacji między państwem a kościołami i innymi związkami wyznaniowymi. Z Funduszu Kościelnego bowiem korzystają dziś wszystkie związki wyznaniowe o uregulowanej sytuacji prawnej” – dodał na koniec Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski.

BP KEP, KAI/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę