Nasze projekty

Sejm zdecyduje o handlu w niedzielę

Poselski projekt zakłada wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w miesiącu, za które pracownicy otrzymają podwójne wynagrodzenie. Kościół przypomina - mówimy stanowcze nie.

fot. youtube.com, freepik.com

Projekt ustawy złożony przez grupę posłów Polski 2050 zakłada, że pracujące miałby być: każda pierwsza i trzecia niedziela w miesiącu. Pracownicy mieliby zagwarantowane co najmniej dwie wolne w miesiącu oraz dodatkowy wolny dzień w tygodniu w ramach odbioru za pracującą niedzielę. Dodatkowo posłowie chcą, aby za pracę w niedzielę pracownikowi przysługiwało 200 proc. wynagrodzenia.

Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje w siedem niedziel w roku: ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

SPRAWDŹ>>>Czy otwarte sklepy w niedziele są nam potrzebne?

Reklama

Handel w niedzielę podzielił posłów

W tej sprawie większość rządząca jest podzielona. Trzecia Droga na pewno będzie za: po pierwsze to projekt Polski 2050, po drugie PSL popiera. Przeciwna zmianom jest Lewica. Koalicja Obywatelska jest za całkowitym zniesieniem zakazu. Przeciw na pewno będzie PiS. Jeszcze ciekawiej jest w Konfederacji – tu panuje dwugłos wolnościowcy (podobnie jak KO) raczej poprą projekt, bo są za całkowitym zniesieniem zakazu, narodowcy są przeciw.

Co na to branża?

Jednoznacznego poparcia dla proponowanych zmian w przepisach nie ma. Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, która opowiada się za otwarciem sklepów we wszystkie niedziele uważa, że wprowadzenie dwóch niedziel handlowych doprowadziłoby do dezorientacji klientów.

Przewidziana w projekcie możliwość handlu w pierwszą i trzecią niedzielę każdego miesiąca doprowadzi naszym zdaniem do dezorientacji klientów, która właściwie niedziela jest handlowa, a która nie jest handlowa. Takie rozwiązanie komplikuje też organizację logistyki i prowadzi do marnowania żywności. – czytamy w stanowisku POHiD.

Reklama

Stanowisko Kościoła

Komisja Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski wydała jasne stanowisko w sprawie zmiany ustawy o handlu w niedzielę -stanowczo opowiadając się za zachowaniem aktualnej ustawy.

ZOBACZ TEŻ>>> Episkopat stanowczo za utrzymaniem zakazu handlu w niedzielę

Utrzymanie obecnego porządku prawnego będzie wyrazem szacunku rządzących dla praw człowieka, w tym prawa każdego obywatela do odpoczynku i organizowania go wedle własnych potrzeb – wskazują członkowie Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski.

Reklama

Zapowiadany kierunek zmian jest niespójny z rządowymi zapowiedziami ograniczenia czasu pracy, realizacji praw kobiet, ograniczenia konsumpcjonizmu, w ramach polityki proekologicznej, odwoływania się do standardów obowiązujących w wielu krajach Unii Europejskiej, traktowanych jako wzorcowe. – dodaje KEP.

Jak wynika z badania „Polacy a handel w niedzielę” 21 proc. ankietowanych opowiada się za zakazem pracy sklepów w dni świąteczne. Tyle samo chce zniesienia zakazu. 40 proc. wybiera opcje pośrednie możliwy handel w niektóre niedziele. Dla 18 proc. jest to obojętne.

jk/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja