Nasze projekty

ŚDM 2023. Do Portugali pojedzie około 25 tys. Polaków

Dotychczas na Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie zarejestrowało się 15 tys. Polaków, ale jak przekazał KAI ks. Tomasz Koprianiuk, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM, do Portugalii pojedzie prawdopodobnie nawet 25 tys. młodzieży z naszego kraju.

fot. Alexis Hernandez/cathopic.com

Wydarzenie, w którym weźmie udział papież Franciszek, odbędzie się w stolicy Portugalii w dniach 1-6 sierpnia pod hasłem: „Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39). 17 czerwca w Częstochowie odbędzie się tzw. krajowe posłanie młodzieży na ŚDM w Lizbonie.

Już mniej niż 100 dni pozostało do rozpoczęcia 37. Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie. W tych dniach w różnych częściach Polski odbywają się organizowane przez młodzież okolicznościowe “studniówki”. Miały one miejsce m.in. w Bydgoszczy, Gliwicach i Krakowie. Taki właśnie “studniówkowy” charakter będzie miał także Śląski Bal Młodych organizowany 6 maja w Gliwickiej Arenie.

Do Portugali pojedzie około 25 tysięcy Polaków

Na sierpniowe spotkanie młodych w Lizbonie obecnie zarejestrowanych jest 15 tys. uczestników z Polski, ale zdaniem ks. Tomasza Koprianiuka, dyrektora Biura, do Portugalii wybierze się nawet 25 tys. młodych z naszego kraju. Jestem tym pozytywnie zaskoczony i to bardzo – powiedział KAI ks. Koprianiuk.

Reklama

Jego zdaniem, Polacy będą na czwartym miejscu pod względem liczby uczestników spoza Portugalii. Więcej będzie zapewne Hiszpanów, Francuzów i Włochów, ale, jak ocenia duchowny, biorąc pod uwagę także odległość dzielącą nasz kraj od Portugalii, czwarta pozycja naprawdę może cieszyć.

Młodzież uczestniczy w wielu różnych inicjatywach przygotowujących do ŚDM. To nie tylko studniówki i bale, ale też cykliczne wydarzenia religijne, które w tym roku będą szczególnie skoncentrowane na sierpniowych ŚDM. Chodzi tu np. o Jerycho Młodych – coroczne spotkanie młodzieży diecezji siedleckiej w Pratulinie, skąd pochodzą błogosławieni Męczennicy Podlascy.

Krajowe Biuro Organizacyjne współpracuje też z katolickimi ośrodkami polonijnymi tak, żeby do Portugalii mogło pojechać jak najwięcej młodych Polaków mieszkających poza ojczyzną.

Reklama

Koszt osobowy dwutygodniowego pobytu w Portugalii – tzn. obejmującego udział w Dniach w Diecezjach oraz tygodniowych wydarzeniach w Lizbonie oraz przeloty – to około 4 tys. zł.

CZYTAJ: Kiedy pierwsze spotkanie papieża z młodzieżą na ŚDM? Jest data

Spotkanie centralne, które odbędzie się w Lizbonie w dniach 1-6 sierpnia, tradycyjnie już zostanie poprzedzone Dniami w Diecezjach. Odbędą się one w dniach 26-31 lipca. Pielgrzymów z całego świata przyjmie wówczas 17 portugalskich diecezji, w tym dwie obejmujące tereny wyspowe.

Reklama

Dni w Diecezjach to czas przed tygodniem wydarzeń centralnych ŚDM, poświęcony na lepsze poznanie lokalnego Kościoła i spędzenie czasu z mieszkańcami Portugalii. Pielgrzymi będą zaproszeni do udziału w programie duchowym i kulturalnym, przygotowanym przez każdą z diecezji. Młodzi zamieszkają przeważnie w domach portugalskich rodzin, co pozwoli im jeszcze lepiej poznać lokalną wspólnotę.

ZOBACZ: Niezwykłe konfesjonały na ŚDM w Lizbonie. Wykonają je więźniowie

Podczas wydarzeń centralnych w Lizbonie zaplanowano tradycyjny Festiwal Młodych. W programie znajdą się koncerty, widowiska taneczne, spektakle, rozgrywki sportowe, pokazy filmowe, konferencje i spotkania ewangelizacyjne w kościołach.

Planowane jest urządzenie sceny polskiej, na której artyści z naszego kraju będą mogli zaprezentować swoje talenty muzyczne i teatralne w służbie ewangelizacji. KBO chce, aby jak najwięcej młodych z Polski oraz środowisk polonijnych włączyło się we wspólne przeżywanie finału ŚDM w Lizbonie.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę