Nasze projekty

Rzecznik episkopatu: Kościół nie stanowi prawa w naszej ojczyźnie

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski wystosował oświadczenie po rozmowie z red. Beatą Lubecką na antenie Radia Zet. Przypomniał w nim oświadczenie przewodniczącego KEP abp Stanisława Gądeckiego, w którym ten zaznaczył, że Kościół nie stanowi prawa w Polsce.

Jak pisze o. Leszek Gęsiak, kościół zawsze stał na straży prawa do życia każdego człowieka, także nienarodzonego, chorego, i będzie go bronił.

„Kościół wielokrotnie upominał się o większą prawną ochronę w Polsce dziecka poczętego, wspierał też różne wysiłki na rzecz zmiany aktualnego stanu prawnego w naszym kraju. To właśnie dzieci nienarodzone są najbardziej pokrzywdzonymi, a przy tym bezbronnymi osobami w tym sporze. To im należy się szczególna pomoc i ochrona. Stąd też, po opublikowaniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w specjalnym Oświadczeniu 22 października 2020 r. napisał: „z wielkim uznaniem przyjąłem dzisiejszą decyzję Trybunału Konstytucyjnego uznającą aborcję eugeniczną za niezgodną z Konstytucją Rzeczypospolitej” – czytamy.

Zaznaczył też, że decyzja Trybunału Konstytucyjnego jest autonomiczna. „To nie Kościół stanowi prawa w naszej Ojczyźnie i to nie biskupi podejmują decyzje o zgodności bądź niezgodności ustaw z Konstytucją RP” – pisał abp Gądecki.

Reklama

Protesty w całej Polsce to efekt orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z czwartku, który stwierdził, że tzw. przesłanka eugeniczna nie jest zgodna z konstytucją. Zezwalała ona na aborcję, jeżeli badania lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu, albo nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu dziecka.

SPRAWDŹ: Protesty w całej Polsce. Zbierze się Rada Stała KEP

ag/Stacja7/KAI

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite