Rusza Nowenna przed Uroczystością NMP Częstochowskiej. Dołącz do modlitwy

Na Jasnej Górze rozpoczynają się dzisiaj duchowe przygotowania do obchodzonej 26 sierpnia uroczystości Matki Bożej Jasnogórskiej. W tym roku święto to będzie także przygotowaniem do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego.

fot. Jasna Góra News/Twitter.com

9 dni modlitwy

Dziewięć dni modlitwy i sama uroczystość mają przede wszystkim charakter dziękczynienia za szczególną rolę Maryi w dziejach całego Narodu. Każdego dnia w nowennie będą uczestniczyć przedstawiciele częstochowskich parafii, którzy ze swych kościołów odbywają do sanktuarium pielgrzymki piesze.

Przez dziewięć kolejnych wieczorów, począwszy od 17 sierpnia, o godz. 18.30 na Szczycie jasnogórskim odprawiana będzie Msza św. ze specjalnymi kazaniami. Będzie je głosić w tym roku ks. dr Lucjan Bielas, historyk Kościoła z Krakowa. Transmisja na jasnogórskim kanale YouTube i w Radiu Jasna Góra.

W czasie nowenny na Jasną Górę nadal przybywać będą uczestnicy pieszych pielgrzymek. Na razie są to niewielkie grupy parafialne z okolicznych miejscowości.

Reklama
Reklama

Diecezjalna Procesja Maryjna w wigilię

Zwieńczeniem nowenny będzie Diecezjalna Procesja Maryjna z archikatedry na Jasną Górę 25 sierpnia, w wigilię uroczystości poświęconych patronce metropolii częstochowskiej (początek procesji godz.17.15).

Zwyczaj procesji maryjnych ulicami Częstochowy w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej ma już kilkadziesiąt lat.

Reklama
Reklama

W latach komunizmu były one manifestacją wolności i słowem sprzeciwu wobec narzuconego porządku. Niewygodne dla ówczesnej władzy, często napotykały na problemy organizacyjne piętrzone przez komunistycznych mocodawców.

W latach demokracji uliczne procesje ku czci Maryi stały się przede wszystkim świadectwem dojrzałości wiary i przywiązania do tradycji.

ZOBACZ TEŻ: Kościół potrzebuje Matki!

Reklama

Święto Dziękczynienia Maryi

O ustanowienie święta „Dziękczynienia Najświętszej Maryi Pannie Częstochowskiej” ojcowie paulini zabiegali kilkakrotnie.

Po raz pierwszy zwrócili się z taką prośbą do Stolicy Apostolskiej po obronie Jasnej Góry przed Szwedami w 1665 roku. Kongregacja Obrzędów zezwoliła wtedy jedynie na odprawianie Mszy świętych wotywnych. Dopiero papież Pius X w 1904 r. zatwierdził uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej dla Jasnej Góry i dla ówczesnej diecezji włocławskiej. Po raz pierwszy obchodzono ją 29 sierpnia 1906 r. W 1931 r. papież Pius XI ustalił jako uroczystość dzień 26 sierpnia. Pierwszy raz tego dnia czczono Matkę Bożą Jasnogórską w 1932 r. w ramach obchodów jubileuszu 550-lecia Jasnej Góry.

W diecezjach polskich uroczystość wprowadzano stopniowo od 1910 r. Zgodnie z decyzją Piusa XII święto obchodzone jest jako uroczystość całego Kościoła Katolickiego w Polsce od 1956 r.

os, KAI / Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę