Nasze projekty

Rusza akcja Caritas „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”

Dwudziesta piąta edycja "Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom" została uroczyście zainaugurowana dziś w Warszawie, z udziałem przedstawicieli trzech Kościołów: katolickiego, prawosławnego i luterańskiego.

Inauguracja XXV edycji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom odbyła się dziś, 29 listopada przed południem w warszawskim Centrum Luterańskim przy ul. Miodowej. W wydarzeniu wzięli udział nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennaccio, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz a także koordynatorzy akcji w różnych Kościołach: ks. Marcin Iżycki – Dyrektor Caritas Polska, Wanda Falk – Dyrektor Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Biruta Przewłocka-Pachnik – Prezes Diakonii Kościoła Ewangelicko-Reformowanego i ks. Doroteusz Sawicki – Dyrektor Prawosławnego Metropolitalnego Ośrodka Miłosierdzia Eleos.

– Ta świeca to pewien symbol. Tworzy polską wigilię. Świeca jest tym znakiem, symbolem, który nas jednoczy, który pokazuje, że jesteśmy wspólnotą – mówił ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. Na przestrzeni 25 lat to ponad 50 milionów świec i kilka pokoleń dzieci, które otrzymały pomoc dzięki otwartości serc Polaków.  W tym roku do sprzedaży trafi 2,5 mln wigilijnych świec przygotowanych przez Caritas Polska we współpracy z innymi Kościołami.

Obecnego na uroczystości kard. Kazimierza Nycza zapytano o to, jakie ma życzenie, kiedy zapala na stole wigilijnym świecę Caritas. Metropolita warszawski opowiedział o tym, że jako mały chłopiec myślał zawsze o radości z wieczerzy wigilijnej, a w miarę upływu lat o tych najbardziej potrzebujących. – Od 25 lat, kiedy na stole stoi świeca z znaczkiem Caritas (…) życzymy sobie tego, żeby wokół nas nie było dzieci biednych, głodnych, którym nikt nie pomaga. Życzymy sobie tego, aby ta świeca przypominała ludziom bogatszym, żeby się dzielili i pamiętali o biednych dzieciach potrzebujących takiej zwyczajnej codziennej pomocy – mówił. – Dzisiaj, kiedy jestem już starszy, dodaję do tych życzeń jeszcze jedno życzenie niezwykle ważne – żeby wśród ludzi panował pokój, żeby święta były znakiem pokoju – mówił.

Reklama
Reklama

Świąteczna świeca Caritas tworzy polską Wigilię od 25 lat. Od 19 lat Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom jest ekumenicznym dziełem tworzonym wspólnie przez Caritas Kościoła Katolickiego, Diakonię Kościoła Ewangelickiego i Eleos Polskiego Kościoła Prawosławnego.

Pomysł Wigilijnej Świecy Caritas zrodził się w 1993 r. w ośrodku pomocy dzieciom niepełnosprawnym w Rusinowicach. Rok później światło świecy zajaśniało na stołach w całej Polsce. Każda świeca daje potrzebującym dzieciom wakacyjny wypoczynek, darmowe posiłki, zwiększa ich szanse edukacyjne za pomocą stypendiów oraz wspiera w rehabilitacji i leczeniu.

Akcję można wesprzeć nabywając świece Caritas, których dystrybucja odbywa się w grudniu w parafiach i Caritas diecezjalnych na terenie całego kraju. Można również wysłać SMS o treści WIGILIA pod numer 72052 (koszt: 2,46 z VAT) lub dokonać wpłaty na konto Caritas Polska z dopiskiem „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”.

Reklama
Reklama

Świeca Caritas, a także Betlejemskie Światło Pokoju, które roznoszone jest przez harcerzy ze Związku Harcerstwa Polskiego są nieodłącznym elementem Wigilii w Polsce. Ogień to symbol braterstwa, jedności i pokoju. Świecę Caritas można odpalić od Betlejemskiego Światła Pokoju, które dostępne będzie od 17 grudnia w miejscach wskazanych na specjalnej Mapie Światła: https://swiatlo.zhp.pl/mapa-swiatla.

KAI/ad

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite