Nasze projekty

Rozpoczął się ingres bp. Tadeusza Lityńskiego

Ingres bp. Tadeusza Lityńskiego rozpoczął się we wtorek 5 stycznia w gorzowskiej katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Dotychczasowy biskup pomocnicy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej obejmie urząd jej ordynariusza. Dotychczasowy ordynariusz bp Stefan Regmunt przechodzi na emeryturę.

W uroczystości w katedrze Wniebowzięcia NMP w Gorzowie Wielkopolskim biorą udział Prymas Polski abp Wojciech Polak, nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, biskupi z metropolii szczecińsko-kamieńskiej z abp. Andrzejem Dzięgą oraz inni członkowie Episkopatu Polski.

Przed rozpoczęciem liturgii bp Lityński modlił się przy grobach swoich poprzedników: bp. Teodora Benscha i Sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty.

Reklama
Reklama

Bp Lityński w trakcie liturgii wygłosi także homilię i po raz pierwszy będzie przemawiał do wiernych jako biskup diecezjalny.

Reklama
Reklama

Papież Franciszek w maju ub. roku przyjął na prośbę bp. Regmunta jego rezygnację z urzędu ordynariusza diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Ojciec Święty 23 listopada na tę funkcję mianował bp. Tadeusza Lityńskiego, dotychczasowego biskupa pomocniczego tej diecezji.

Bp Tadeusz Lityński urodził się w 1962 r. w Kożuchowie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1988 r. z rąk ówczesnego biskupa zielonogórsko-gorzowskiego Józefa Michalika. Pracował jako wikariusz i proboszcz kilku parafii oraz notariusz Sądu Kościelnego. Był też kanonikiem honorowym kapituły katedralnej i wikariuszem biskupim.

Reklama

W 2012 r. został mianowany przez papieża Benedykta XVI biskupem pomocniczym diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Sakry biskupiej udzielił mu nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore.


mip, wm, lk / Gorzów Wielkopolski

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite