Prymas: stanowisko Kościoła wobec uchodźców jest dzisiaj mocno kontestowane

"Stanowisko Kościoła w kwestii migrantów i uchodźców jest dzisiaj bardzo mocno kontestowane. Źródłem takiej postawy wiernych jest lęk, strach i niepewność" - powiedział abp Wojciech Polak, prymas Polski.

fot. Konferencja Episkopatu Polski/Flickr

Abp Polak, mówiąc o stanowisku Kościoła w kwestii migrantów, odniósł się do dokumentu papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących i papieskiej Rady Cor Unum „Przyjęcie Chrystusa W Uchodźcach i Przymusowo Przesiedlonych” z 2013 roku, w którym czytamy w nim m.in.:

„Każdy z nas musi mieć odwagę, by nie odwracać wzroku od uchodźców i przymusowo przesiedlonych osób, ale pozwolić, by ich twarze przeniknęły do naszych serc, i przyjąć ich w naszym życiu. Jeżeli wsłuchamy się w ich nadzieje i rozpacz, zrozumiemy ich uczucia.”

To jest podstawowe słowo, które jest nie tylko słowem dla Kościoła, jest słowem Ewangelii, jest słowem, w którym my się rozpoznajemy przede wszystkim jako ludzie wierzący, widząc w twarzach naszych sióstr i braci twarz Chrystusa – wskazał abp Polak.

Reklama
Reklama

„Stanowisko Kościoła jest mocno kontestowane”

Prymas stwierdził, że stanowisko Kościoła dotyczące uchodźców jest „bardzo mocno kontestowane”. To znaczy przyjmowane w takiej konfrontacji, w której źródłem (…) jest przede wszystkim lęk, jest przede wszystkim strach i niepewność – mówił.

Przypomniał również, że ten temat nie jest w Kościele nowością, ponieważ w tym roku obchodzono już po raz 107 dzień migranta i uchodźcy. Zatem jest on ciągle obecny – zaznaczył.

Prymas Polski, delegat KEP ds. Imigracji bp Krzysztof Zadarko i prezes Fundacji Polskie Forum Migracyjne Agnieszka Kosowicz uczestniczą w środę w debacie „Kościół w Polsce wobec migrantów i uchodźców”.

Reklama
Reklama

kh/PAP/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę