Nasze projekty

Prymas: naszą bronią nie jest walka, tylko modlitwa

- Musimy pamiętać o słowach "zło dobrem zwyciężaj". Naszym zadaniem jest wołanie do Boga z prośbą o uspokojenie emocji - mówił prymas Wojciech Polak w Radiu Plus.

fot. EpiskopatNews / Flickr

Prymas był gościem Jacka Prusinowskiego w programie „Sedno sprawy” w Radiu Plus.

 

– Nie spodziewałem się takiej fali protestów, jest dla mnie zaskoczeniem ich gwałtowność i ostrość. Widzimy, jak bardzo zostały poruszone ludzkie emocje – mówił. Zapytany o to, jak katolicy powinni reagować na aktualne wydarzenia, wezwał do uspokojenia nastrojów.  – Prosiłem, aby te nastroje uspokajać, abyśmy nie stawali się przyczyną nowego podziału, nie byli tymi, którzy te napięcia wzmacniają. Bardzo proszę o to, aby nie wchodzić do kościołów, nie profanować ich – dla ludzi wierzących to są sytuacje nie do zaakceptowania, kiedy przerywane są msze – powiedział prymas, zaznaczają, że odpowiedzią osób wierzących jest przede wszystkim trwanie na modlitwie o docenienie życia i prowadzenie dialogu w cywilizowany sposób.

Reklama

– Nasz apel musi dotrzeć do sumień, do serc. „Zło dobrem zwyciężać” – naszą bronią nie jest walka, tylko modlitwa i spotkanie przed Bogiem i prośba za tych ludzi, o uspokojenie, wyciszenie emocji – podkreślał.

Zapytany o pojawiającą się wśród polityków propozycję, aby rozróżnić przypadki wad letalnych od sytuacji, kiedy u dziecka zdiagnozowana jest wada, która nie prowadzi do śmieci (np. zespół Downa) i czy nadszedł czas na nowy kompromis aborcyjny, prymas stwierdził, że Kościół będzie przyglądał się tym działaniom, ale nie jest on ustawodawcą. – Dla nas ważne jest, żeby pamiętać, że życie ludzkie jest święte i godne szacunku zawsze, od poczęcia – zaznaczył.

Na zakończenie rozmowy Jacek Prusinowski zapytał prymasa, czy fakt, że w protestach uczestniczy wielu młodych, którzy uczęszczają na katechezę, byli przygotowywani do komunii czy bierzmowania, nie powinien być wyrzutem sumienia dla Kościoła. Odpowiadając, abp Polak przyznał, że obecna sytuacja pokazała, że na katechezie czy w duszpasterstwie należy jasno stawiać kwestię obrony życia, mówiąc o niej w sposób przekonujący i jak najlepiej uargumentowany. – Nie tylko słowa przekonują, ale przede wszystkim konkretne przykłady – przypomniał, mówiąc, że prowadząc dialog należy pokazywać, że Kościół podejmuje działania wspierające życia, które jest zagrożone, prowadząc wiele instytucji i ośrodków pomocowych.

Reklama

Całej rozmowy można posłuchać na stronie Radia Plus.

ah, radioplus.pl/Stacja7

 

Reklama

 

 

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę