Nasze projekty

Protest przed katedrą w Katowicach. Kuria odcina się od narodowców

W niedzielę wieczorem przed katedrą w Katowicach doszło do dwóch manifestacji. Z jednej strony protestowali przeciwnicy zaostrzenia prawa aborcyjnego, a z drugiej środowiska narodowe. W oświadczeniu wydanym przez kurię w Katowicach, władze kościelne stwierdzają, że nie zezwoliły Młodzieży Wszechpolskiej na demonstrację na terenie kurii, ani wokół katedry.

W pewnym momencie obie grupy spotkały się przed archikatedrą Chrystusa Króla w Katowicach. Wokół świątyni ustawili się członkowie Młodzieży Wszechpolskiej, a z zewnątrz napierali przeciwnicy zaostrzenia prawa aborcyjnego. Doszło do przepychanek z policją. Służby użyły też gazu łzawiącego.

Jak informuje archidiecezja katowicka, władze kościelne nie zezwoliły środowiskom narodowym na manifestacje. „Informujemy, że Kuria Metropolitalna w Katowicach nie wydała jakiejkolwiek zgody manifestującym na zajmowanie terenu kościelnego, zarówno wokół katedry, jak i budynku kurii” – czytamy w oświadczeniu.

Dodano też, że uniknięto eskalacji konfliktu na życzenie przedstawicieli kurii i policji. „Co więcej, w dniu wczorajszym środowisko Młodzieży Wszechpolskiej przerwało kontrmanifestację na wyraźną prośbę przedstawicieli Kurii Metropolitalnej i policjantów z zespołu antykonfliktowego. Kontrmanifestantów wyprowadzono tylnym wyjściem katedry. W efekcie tych działań uniknięto dalszej eskalacji emocji i konfliktu wśród manifestujących” – napisano.

Reklama
Reklama

Protesty w całej Polsce to efekt orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z czwartku, który stwierdził, że tzw. przesłanka eugeniczna nie jest zgodna z konstytucją. Zezwalała ona na aborcję, jeżeli badania lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu, albo nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu dziecka.

SPRAWDŹ: Dewastacje kościołów po protestach proaborcyjnych. Duszpasterze proszą o modlitwę

ag/Stacja7

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite