Zamiast in vitro – ośrodek leczenia bezpłodności

Program in vitro jest już wygaszany, zastąpi go program zdrowia prokreacyjnego, powstaną też stosowne ośrodki - mówił w radiowej Jedynce minister zdrowia. Regulacje dotyczące zapłodnienia pozaustrojowego przyjął jeszcze poprzedni rząd.

Minister Konstanty Radziwiłł uważa, że in vitro nie powinno być jedyną metodą dla par, które nie mogą mieć dzieci. Dlatego w ramach Narodowego Programu Zdrowia i innego programu ministerstwo pracuje nad szeregiem przedsięwzięć prokreacyjnych – od promocji zdrowia, poprzez profilaktykę aż po leczenie niepłodności. Minister zapowiedział, że jeszcze w tym roku ma powstać pierwszy ośrodek zajmujący się tak zwanym zdrowiem prokreacyjnym – przy Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Kolejne mają powstać później w innych miastach.

Dla pacjentów, którzy trafią do nowego ośrodka referencyjnego, pomoc ma być kompleksowa – łącznie z psychologiczną dla par – dodał dyrektor Banach. Będzie również diagnostyka immunologiczna i genetyczna. Przyjmowani będą pacjenci z całej Polski, nie tylko z regionu łódzkiego. Nowy ośrodek ma leczyć także niepłodność mężczyzn.

Uchwalona w czerwcu ubiegłego roku ustawa o in vitro zakłada, że z tej procedury mogą korzystać małżeństwa oraz osoby we wspólnym pożyciu, potwierdzonym zgodnym oświadczeniem. Procedura jest dla nich dostępna po wyczerpaniu innych metod leczenia, prowadzonych przez co najmniej rok.

Reklama
Reklama

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Jedynka/to/zr/Radio Łódź/buch


Kwasniewska_Nadzieja-na_500pcxPolecamy książkę „Nadzieja na nowe życie. Poradnik dla marzących o dziecku”

Reklama
Reklama

„Nadzieja na nowe życie” to książka pełna wskazówek, jak radzić sobie z niepłodnością. Zapewni Ci wsparcie i pokaże, jak zadbać o swoją psychikę, relacje, ciało.
Książka ta to 28-dniowy dziennik kobiety starającej się o dziecko i poradnik, w którym autorki dzielą się wieloletnim doświadczeniem osobistym i zawodowym dając nadzieję i podpowiedź, jak przejść drogę od niepłodności do nowego, spełnionego życia.

>>> Kup teraz <<<

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę