Powstał niezwykły musical o św. Janie Pawle II. „Ukazuje wartość życia Karola Wojtyły”

"Okazało się, że nasze widowisko doskonale wpisuje się w dyskurs medialny jako argument ukazujący niezwykłą wartość życia Karola Wojtyły" - tłumaczy reżyser musicalu "Jan Paweł II - przyjaciel wiernych".

fot. Andrzej Starowicz/YouTube

Zamysłem autorów dzieła jest ukazanie Karola Wojtyły jako zwykłego człowieka, który jak każdy przeżywał życiowe dramaty, radości, dylematy i emocje. Jednak zawsze, mimo najcięższych przeciwności losu, starał się być jak najbliżej bliźniego.

Naszym celem nie było stworzenie narzędzia, które będzie mogło być wykorzystane do obrony papieża Polaka. Spektakl miał pokazywać i uczyć uniwersalnych wartości moralnych i społecznych, których bardzo dobrym odzwierciedleniem jest właśnie osoba św. Jana Pawła II. Nie mniej jednak okazało się, że nasze widowisko doskonale wpisuje się w dyskurs medialny jako argument ukazujący niezwykłą wartość życia Karola Wojtyły – tłumaczy Andrzej Starowicz, reżyser musicalu.

Każda ze scen musicalu jest ilustrowana animacjami 3D na wielkoformatowym ekranie. Poszczególne wydarzenia z życia Ojca Świętego z Polski są przedstawiane przez aktorów i tancerzy, opatrzone śpiewem oraz akompaniamentem orkiestry. Bardzo ważny element stanowią rekwizyty.

Reklama

Na scenie pojawili się znani artyści

Wśród artystów, których zobaczą widzowie na scenie, znajdą się: Mateusz Ziółko, Monika Wojciechowska, Michał Gasz oraz o. Łukasz Buksa OFM. To manifest miłości i autorytetu. Pokazujemy człowieka, który może być inspiracją i świadectwem jak żyć w pełni, zwłaszcza dla ludzi młodych. Zrozumiałem to, gdy w jednym z pokazów widowisko uczestniczyła młodzież, która znała papieża Polaka tylko ze słyszenia, a po zakończeniu musicalu większość widzów klaskała i miała łzy w oczach – podkreśla ten ostatni.

Franciszkanin wskazuje, że prezentowane dzieło może być ważnym głosem w trwającej debacie medialno-społecznej na temat św. Jana Pawła II, która ma bardzo często wydźwięk negatywny. Widzimy aktualnie, że świat chce odebrać godność papieżowi Polakowi. Tę godność, o którą on tak często walczył dla drugiego człowieka. Nasz spektakl ma być atrakcyjną formą potwierdzenia, że świętość, nauczanie i obecność Jana Pawła II jest niezwykle ważne dla kształtowania naszej przyszłości – dodaje o. Buksa.

Przeczytaj również

W styczniu musical wystawiano w Małopolskim Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu.

Reklama

kh, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę