Nasze projekty

„Poświęcona Bogu”. Nowa dziewica konsekrowana w archidiecezji katowickiej

W czasie uroczystości w parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Imielinie bp Adam Wodarczyk włączył do grona dziewic konsekrowanych Izabelę Modliszewską. To 21. dziewica konsekrowana w archidiecezji katowickiej.

FOT. UNSPLASH

W parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Imielinie 16 listopada odbył się obrzęd konsekracji dziewicy, któremu przewodniczył bp Adam Wodarczyk. Izabela Modliszewska została konsekrowana w obecności najbliższych.

W archidiecezji katowickiej konsekrowano do tej pory 20 dziewic.

Według danych ze stycznia 2023 r. w Polsce żyje obecnie około 400 dziewic konsekrowanych (dla porównania, w grudniu 2021 r. było ich 362 a w grudniu 2019 r. – 322).

Reklama

ZOBACZ: Dziewice, pustelnicy i wdowy. Nastąpił spektakularny wzrost indywidualnych form życia konsekrowanego

Poślubione Chrystusowi

Zwyczaj konsekrowania dziewic, wywodzący się z pierwotnego Kościoła, doprowadził do powstania uroczystego obrzędu, przez który dziewica staje się osobą poświęconą, wielkim znakiem miłości Kościoła do Chrystusa. Przez ten obrzęd Kościół wyraża swą miłość do dziewictwa oraz błaga w nim Boga o łaskę dla dziewic i o zstąpienie na nie Ducha Świętego.

Znaczenie tej drogi powołania wyjaśnia Katechizm Kościoła Katolickiego: „Wyrażając święty zamiar wierniejszego pójścia za Chrystusem, dziewice zostają poświęcone Bogu przez biskupa diecezjalnego według zaaprobowanego obrzędu liturgicznego oraz mistycznie poślubione Chrystusowi, Synowi Bożemu, i włączone w służbę Kościoła. Przez ten uroczysty obrzęd (Consecratio virginum) dziewica staje się osobą konsekrowaną, transcendentnym znakiem miłości Kościoła do Chrystusa, eschatologicznym obrazem tej niebieskiej Oblubienicy i przyszłego życia” (KKK 923).

Reklama

archidiecezjakatowicka.pl, KAI, deon.pl/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę