W 2022 r. Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej zaobserwowano ponowny wzrost pielgrzymów przybywających rodzinnie czy indywidualnie. Łącznie w ubiegłym roku Sanktuarium nawiedziło 1 204 682 pielgrzymów.

W stosunku do poprzedniego roku zanotowano wzrost przybywających. W minionym roku w sanktuarium odbywały się wszystkie tradycyjne obchody, które na czas dwuletniej pandemii były odwołane lub sprawowane w okrojonej formie. Dwa największe odpusty – Wielki Tydzień z Misterium Męki Pańskiej oraz Odpust Wniebowzięcia NMP – a także Pielgrzymka Rodzin Archidiecezji Krakowskiej zgromadziły na modlitwie wielotysięczne rzesze wiernych – tłumaczy na stronie www.kalwaria.eu o. Tarsycjusz Bukowski OFM z biura prasowego sanktuarium.
Dokładnie na obchody Wielkiego Tygodnia przybyło do Kalwarii Zebrzydowskiej 111 tys. wiernych, podczas uroczystości sierpniowych w tygodniu odpustowym sanktuarium nawiedziło 110 tys. pielgrzymów, a Pielgrzymka Rodzin Archidiecezji Krakowskiej zgromadziła 65 tys. osób. Zaobserwowano ponowny wzrost pielgrzymów przybywających rodzinnie i indywidualnie oraz udających się na modlitwę na Dróżki Kalwaryjskie.
STACJA7 POLECA
Podczas uroczystości odpustowych ku czci Wniebowzięcia Maryi obchodzona była także 20. rocznica drugiej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Kalwarii Zebrzydowskiej i jego modlitwy zawierzenia Maryi. W uroczystościach wziął udział o. Francesco Patton, OFM, Kustosz Ziemi Świętej.
„Kalwaryjskie sanktuarium ciągle jest miejscem spotkania człowieka z Bogiem”
Jak dodaje o. Bukowski, schronienie w kalwaryjskim sanktuarium znalazło także 360 osób, które uciekły z Ukrainy przed rosyjską agresją. Odbywała się także stała modlitwa o pokój i specjalne nabożeństwa, szczególnie to w łączności z papieżem Franciszkiem, podczas którego zawierzył Rosję i Ukrainę Niepokalanemu Sercu Maryi – wskazuje zakonnik.
Ogółem, przez cały rok do sanktuarium przybyło w grupach zorganizowanych 93 250 osób, z czego 1219 to pielgrzymi z zagranicy. Najwięcej zagranicznych pielgrzymów przybyło z krajów Europy, w tym z Włoch, Francji, Hiszpanii, Niemiec i Ukrainy. Kalwaryjskie Centrum Informacji zanotowało również grupy m.in. z Zimbabwe, Indii, czy Japonii. Z noclegów w Domu Pielgrzyma skorzystało 21 032 osób.
Przeczytaj również
CZYTAJ: Krwawe łzy Matki Bożej Kalwaryjskiej. Niezwykła historia obrazu
Przez cały rok kontynuowane były również prace budowlane i remontowe w ramach projektu „Dziedzictwo Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej na szlaku UNESCO”. Gruntowny remont i zmianę sposobu użytkowania przechodzą trzy budynki przed bazyliką. Osiem kaplic na Dróżkach Kalwaryjskich zostało poddanych pracom konserwatorskim – precyzuje o. Bukowski.
Niech Bóg będzie uwielbiony we wszystkich modlitwach przybywających do sanktuarium pielgrzymów oraz sprawowanych sakramentach. Kalwaryjskie sanktuarium ciągle jest miejscem spotkania człowieka z Bogiem i odzyskiwania duchowej harmonii i pokoju serca – podsumowuje statystyki sanktuaryjne za ubiegły rok o. Bukowski.
KAI, pa/Stacja7