Nasze projekty

Ponad milion pielgrzymów odwiedziło Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej

W 2022 r. Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej zaobserwowano ponowny wzrost pielgrzymów przybywających rodzinnie czy indywidualnie. Łącznie w ubiegłym roku Sanktuarium nawiedziło 1 204 682 pielgrzymów.

fot. Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej/facebook.com

W stosunku do poprzedniego roku zanotowano wzrost przybywających. W minionym roku w sanktuarium odbywały się wszystkie tradycyjne obchody, które na czas dwuletniej pandemii były odwołane lub sprawowane w okrojonej formie. Dwa największe odpusty – Wielki Tydzień z Misterium Męki Pańskiej oraz Odpust Wniebowzięcia NMP – a także Pielgrzymka Rodzin Archidiecezji Krakowskiej zgromadziły na modlitwie wielotysięczne rzesze wiernych – tłumaczy na stronie www.kalwaria.eu o. Tarsycjusz Bukowski OFM z biura prasowego sanktuarium.

Dokładnie na obchody Wielkiego Tygodnia przybyło do Kalwarii Zebrzydowskiej 111 tys. wiernych, podczas uroczystości sierpniowych w tygodniu odpustowym sanktuarium nawiedziło 110 tys. pielgrzymów, a Pielgrzymka Rodzin Archidiecezji Krakowskiej zgromadziła 65 tys. osób. Zaobserwowano ponowny wzrost pielgrzymów przybywających rodzinnie i indywidualnie oraz udających się na modlitwę na Dróżki Kalwaryjskie.

Podczas uroczystości odpustowych ku czci Wniebowzięcia Maryi obchodzona była także 20. rocznica drugiej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Kalwarii Zebrzydowskiej i jego modlitwy zawierzenia Maryi. W uroczystościach wziął udział o. Francesco Patton, OFM, Kustosz Ziemi Świętej.

Reklama

„Kalwaryjskie sanktuarium ciągle jest miejscem spotkania człowieka z Bogiem”

Jak dodaje o. Bukowski, schronienie w kalwaryjskim sanktuarium znalazło także 360 osób, które uciekły z Ukrainy przed rosyjską agresją. Odbywała się także stała modlitwa o pokój i specjalne nabożeństwa, szczególnie to w łączności z papieżem Franciszkiem, podczas którego zawierzył Rosję i Ukrainę Niepokalanemu Sercu Maryi – wskazuje zakonnik.

Ogółem, przez cały rok do sanktuarium przybyło w grupach zorganizowanych 93 250 osób, z czego 1219 to pielgrzymi z zagranicy. Najwięcej zagranicznych pielgrzymów przybyło z krajów Europy, w tym z Włoch, Francji, Hiszpanii, Niemiec i Ukrainy. Kalwaryjskie Centrum Informacji zanotowało również grupy m.in. z Zimbabwe, Indii, czy Japonii. Z noclegów w Domu Pielgrzyma skorzystało 21 032 osób.

CZYTAJ: Krwawe łzy Matki Bożej Kalwaryjskiej. Niezwykła historia obrazu

Reklama

Przez cały rok kontynuowane były również prace budowlane i remontowe w ramach projektu „Dziedzictwo Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej na szlaku UNESCO”. Gruntowny remont i zmianę sposobu użytkowania przechodzą trzy budynki przed bazyliką. Osiem kaplic na Dróżkach Kalwaryjskich zostało poddanych pracom konserwatorskim – precyzuje o. Bukowski.

Niech Bóg będzie uwielbiony we wszystkich modlitwach przybywających do sanktuarium pielgrzymów oraz sprawowanych sakramentach. Kalwaryjskie sanktuarium ciągle jest miejscem spotkania człowieka z Bogiem i odzyskiwania duchowej harmonii i pokoju serca – podsumowuje statystyki sanktuaryjne za ubiegły rok o. Bukowski.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę