"Decyzja o przeniesieniu pomnika ks. Idziego Radziszewskego, założyciela KUL, została podjęta pomimo wyraźnego sprzeciwu Wielkiego Kanclerza KUL, metropolity lubelskiego abp. Stanisława Budzika" - napisał w oświadczeniu kanclerz Kurii Metropolitalnej w Lublinie.
W czwartek, 8 grudnia na skwerze abp. Józefa Życińskiego w Lublinie rozpoczęto rozbiórkę pomnika ks. Idziego Radziszewskiego, który stał tam od 2018 r.
Archidiecezja Lubelska wydała w tej sprawie oświadczenie podkreślając w nim, że decyzja ta została podjęta pomimo sprzeciwu Wielkiego Kanclerza KUL, metropolity lubelskiego abp. Stanisława Budzika.
Ks. Adam Jaszcz, kanclerz lubelskiej kurii w oświadczeniu przypomniał także, że monument sfinansowano ze składek społecznych przeprowadzonych w Polsce i za granicą. Decyzję o przeniesieniu pomnika podjęły władze KUL.
Publikujemy treść oświadczenia:
W imieniu Arcybiskupa Stanisława Budzika, Metropolity Lubelskiego i Wielkiego Kanclerza KUL, oświadczam, że decyzja o przeniesieniu pomnika Księdza Idziego Radziszewskiego, założyciela i pierwszego rektora KUL, została podjęta nie tylko bez wcześniejszej konsultacji, ale także bez zgody Księdza Arcybiskupa i pomimo wyraźnego sprzeciwu, który wyraził, gdy dowiedział się o takich planach.
Przeczytaj również
Zgodnie z obowiązującym statutem Wielki Kanclerz reprezentuje Stolicę Apostolską i inne władze kościelne wobec Uniwersytetu oraz Uniwersytet wobec Stolicy Apostolskiej, a w sprawach szczególnej wagi także wobec władz państwowych. Podjęcie tak ważnej decyzji wbrew wyraźnemu stanowisku Wielkiego Kanclerza należy uznać za wysoce niepokojące.
Ksiądz Arcybiskup podtrzymuje stanowisko, że pomnik Księdza Idziego Radziszewskiego powinien pozostać na dotychczasowym miejscu, czyli na skwerze abp. Józefa Życińskiego. Miasto Lublin bardzo wiele zawdzięcza Księdzu Radziszewskiemu, założycielowi pierwszego uniwersytetu w naszym mieście. To właśnie także dzięki niemu Lublin jest dzisiaj cenionym ośrodkiem akademickim, miastem wielu uniwersytetów i szkół wyższych. Z tego powodu, zgodnie z decyzją poprzedniego Rektora i Wielkiego Kanclerza oraz za zgodą Rady Miasta, pomnik został umieszczony w przestrzeni miejskiej. Warto dodać, że monument sfinansowano ze składek społecznych przeprowadzonych w Polsce i za granicą.
Stanowisko Arcybiskupa podzielają biskupi pomocniczy: bp Józef Wróbel, bp Artur Miziński, bp Adam Bab oraz biskupi seniorzy: bp Ryszard Karpiński i bp Mieczysław Cisło.
ks. dr Adam Jaszcz
kanclerz Kurii Metropolitalnej w Lublinie
rzecznik prasowy Archidiecezji Lubelskiej
Pomnik został odsłonięty w 100-lecie pierwszej inauguracji roku akademickiego na KUL
Pomnik ks. Idziego Radziszewskiego, założyciela i pierwszego rektora KUL został odsłonięty 8 grudnia 2018 r., dokładnie w 100-lecie pierwszej inauguracji roku akademickiego na KUL. Rzeźba stanęła na skwerze abp. Józefa Życińskiego, czyli zielonym terenie przyległym do pl. Teatralnego. Wczoraj, 8 grudnia pomnik został usunięty, stanie na terenie uczelnianego kampusu.
Jak zauważa „Dziennik Wschodni” niedawno Rada Miasta zdecydowała, że na skwerze abp. Życińskiego stanie pomnik Lecha Kaczyńskiego. Zabiegał o to w imieniu społecznego komitetu Jarosław Stawiarski będący marszałkiem województwa.
Ks. Idzi Benedykt Radziszewski urodził się 1 kwietnia 1871 r. w Bratoszewicach (województwo łódzkie). Po ukończeniu Gimnazjum Filologicznego w Płocku, w 1889 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku. W 1893 r. został skierowany na studia do Akademii Duchownej w Petersburgu. W 1896 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk bp. Albina Symona, rektora akademii. Doktoryzował się 1900 r. w Wyższym Instytucie Filozoficznym w Lowanium (Belgia).
W 1914 r. został rektorem Akademii Duchowej w Petersburgu. W 1918 r. założył Katolicki Uniwersytet w Lublinie, którym kierował przez 3 lata. Zmarł 22 lutego 1922 r.
KAI, mns.com, pa/Stacja7