Nasze projekty

Polskie granice otwarte dla wszystkich Ukraińców

Esemesowe Rządowe Centrum Bezpieczeństwa podaje Ukraińcom do wiadomości, że mogą schronić się w Polsce. Przekroczyć granice mogą nawet ci, którzy nie mają dokumentów tożsamości, a przy przejściach granicznych zostały uruchomione punkty recepcyjne.

fot. Unsplash

Na ten moment – jak podaje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych – do Polski wkroczyło ponad 100 tys. uchodźców. Ukraińcy zostali zwolnieni z obowiązku okazywania dokumentów tożsamości i z kwarantanny. Uchodźcy mogą ponadto zaszczepić się w Polsce przeciw COVID-19.

Jeżeli uciekasz przed konfliktem – zostaniesz wpuszczony do Polski

Ruszyły smsy, infolinie, specjalne strony internetowe, które informują Ukraińców, że wszyscy uchodźcy zostaną wpuszczeni do Polski. Treść wiadomości brzmi:

„Uwaga Alert RCB! Abonenci ukraińskich numerów tel., po zalogowaniu się do polskich sieci, otrzymują komunikat w języku polskim i angielskim. +Jeżeli uciekasz przed konfliktem zbrojnym na Ukrainie, zostaniesz wpuszczony do Polski. Więcej informacji: [http://ua.gov.pl.+”

Reklama

Specjalne infolinie dla uchodźców

Jednocześnie Urząd do Spraw Cudzoziemców uruchomił infolinię dla obywateli Ukrainy, którzy przekroczyli granicę z Polską numerem infolinii: +48 47 721 75 75.  Mogą zasięgnąć informacji o zakresie pomocy dla obywateli Ukrainy. Obecnie działa także specjalna infolinia dla polskich obywateli oraz posiadaczy Karty Polaka przebywających na Ukrainie: +48 22 523 88 80.

Także w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim zostały uruchomione specjalne linie telefoniczne dla osób opuszczających terytorium Ukrainy w związku z ogłoszonym w tym kraju stanem wojennym pod numerami telefonów: +48 692 476 823, +48 692 268 717, +48 883 849 598

„Wpuszczamy wszystkich”

Nie będziemy wprowadzać żadnych ograniczeń i patrzeć na to, że czy się kończy możliwość przyjazdu czy nie.  Ci co zechcą będą mogli złożyć wniosek o udzielnie ochrony międzynarodowej – poinformował Jarosław Szajner, szef Urzędu ds. Cudzoziemców.

Reklama

Zaznaczył, że wciąż obowiązywać będą procedury kontroli granicznej. Osoby, które nie będą posiadały żadnych dokumentów podlegać będą procedurom sprawdzającym. Wpuszczamy wszystkich z poszanowaniem warunków bezpieczeństwa – powiedział  minister Szajner.

Czytaj więcej na temat procedur prawnych związanych z przyjmowaniem ukraińskich uchodźców >>>

prawo.pl, kw/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę