Polscy biskupi z wizytą na Ukrainie. „Dobrze, gdy bracia są razem”

Polscy biskupi, przebywający z wizytą na Ukrainie, odwiedzili Lwów, Buczę i Kijów oraz spotkali się z miejscowymi hierarchami. "Stajemy we wspólnocie wiary jako bracia, by modlić się o pokój w Ukrainie, o to, by Bóg powstrzymał rosyjskiego agresora" - mówił abp Wojciech Polak.

fot. Arch gnieźnieńska @prymasowska/Twitter

W skład delegacji, która przebywa z wizytą na Ukrainie, znajdują się przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, prymas Polski abp Wojciech Polak i metropolita lubelski abp Stanisław Budzik.

W czwartek biskupi sprawowali mszę świętą w konkatedrze św. Aleksandra w Kijowie, w której uczestniczyli przedstawiciele ambasady RP z ambasadorem Bartoszem Cichockim, który – jak podkreślił w słowach powitania biskup pomocniczy diecezji kijowsko-żytomierskiej Ołeksandr Jazłowiecki – pomimo wojny nie opuścił swej placówki w Kijowie. Eucharystię sprawowano po polsku z czytaniami w języku ukraińskim – na ten język tłumaczono również homilię abp. Polaka.

Reklama
Reklama

„Z krzyża Jezus wzywa nas, byśmy odpowiadali miłością na Jego miłość”

Jakże dobrze i miło, gdy bracia są razem – przypomniał słowa Pisma Świętego abp Polak, który przewodniczył Eucharystii. Stajemy we wspólnocie wiary jako bracia, by modlić się o pokój w Ukrainie, o to, by Bóg powstrzymał rosyjskiego agresora – wskazał prymas Polski.

Prymas Polski zauważył, że w czasie wojny szukamy źródeł prawdziwej mocy i siły, które płyną ze zjednoczenia z Tym, który „jest naszym życiem i zmartwychwstaniem”. Chrystus zmartwychwstały jest źródłem naszej pełnej radości, która wypływa z tego, że z miłości oddał On za nas swoje życie. Z krzyża Jezus wzywa nas, byśmy odpowiadali miłością na Jego miłość – tłumaczył kaznodzieja.

Abp Polak prosił Chrystusa, abyśmy w rzeczywistości, w której cierpimy z powodu wojny, mogli naprawdę z Nim zmartwychwstać i z Nim żyć na wieki. Możemy być pewni, że kiedy poprzez miłość będziemy zwyciężać zło, będzie zmartwychwstać również wszystko wokół nas – podkreślił metropolita gnieźnieński.

Biskupi modlili się nad zbiorowym grobem w Buczy

Jak wyznał, gdy klęczał przy zasypanym piaskiem zbiorowym grobie w Buczy, z którego ekshumowano ciała pomordowanych, doświadczył prawdy, że „to miejsce śmierci jest miejscem zmartwychwstania i życia”. Bo ci, którzy zostali tak okrutnie i barbarzyńsko pozbawieni życia, wołają, byśmy byli ludźmi zmartwychwstania i życia – podkreślił hierarcha.

Na zakończenie zaznaczył, że polscy biskupi przybyli na Ukrainę, by razem z jej mieszkańcami prosić o to, by „Pan dał Ukrainie zmartwychwstanie i życie”.

Mszę pod przewodnictwem abp. Polaka, koncelebrowali m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, metropolita lubelski abp Stanisław Budzik i bp Ołeksandr Jazłowiecki, który na zakończenie liturgii wyraził nadzieję, że świadectwo polskich biskupów z pobytu we Lwowie i w Kijowie wzmocni entuzjazm, z jakim Polacy przyjmują Ukraińców. Podziękował za ich przyjęcie w Polsce, nawet w najmniejszych wsiach, i za sposób, w jaki Polacy się do nich odnoszą.

kh, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę