Na placach i w kościołach – Polacy szykują się na wspólne oglądanie transmisji uroczystości kanonizacyjnych Jana Pawła II i Jana XXIII. Kto nie wyjechał do Rzymu, będzie mógł śledzić wydarzenia z Placu św. Piotra na telebimach rozstawionych niemal w całej Polsce. Symbolem łączności z Watykanem będzie Kanonizacyjna Iskra Miłosierdzia, która tego dnia rozejdzie się w parafiach. Od ognia z sanktuarium w Łagiewnikach wierni będą mogli zapalić swoje świece i lampiony.
Zaraz po kanonizacji w całej Polsce rozpoczną się Msze dziękczynne sprawowane nie tylko w katedrach, sanktuariach czy parafialnych kościołach, ale też w miejscach nietypowych jak np. Kasprowy Wierch. Polacy wyrażą radość z kanonizacji swojego rodaka podczas licznych papieskich koncertów i spotkań modlitewnych. W Poznaniu z tej okazji wystąpi Placido Domingo. Szczególnie zmobilizowały się parafie pod wezwaniem Jana Pawła II i instytucje, którym on patronuje.
Jak podaje CBOS, aż 98 proc. Polaków jest przekonanych, że kanonizacja Jana Pawła II będzie ważna dla jego rodaków. Za istotną dla swoich rodzin uważa kanonizację 89 proc., a dla nich osobiście – 88 proc.
Żelazne punkty: transmisja z Rzymu i Msza
Przeczytaj również
W Warszawie transmisję Mszy kanonizacyjnej będzie można śledzić na telebimach ustawionych na pl. Piłsudskiego, ale także przed Świątynią Opatrzności w Wilanowie, gdzie po transmisji zaplanowano piknik rodzinny. Przy kościele św. Anny na Starówce można oglądać wystawę „Papież Wolności”. Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że „święto organizowane w tych dniach w stolicy jest wyrazem wdzięczności za niepowtarzalny pontyfikat”.
Dziękczynienie wiernych archidiecezji warszawskiej rozpocznie się o godz. 15 przy figurze Jezusa Miłosiernego w Parku Moczydło. Tam, jak co roku w Niedzielę Miłosierdzia tysiące warszawiaków odmówi Koronkę do Bożego Miłosierdzia, po czym rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Rafała Markowskiego.
Natomiast w diecezji warszawsko-praskiej wieczorne Msze św. we wszystkich parafiach będą miały charakter dziękczynny za kanonizację Jana Pawła II.
Obchody kanonizacyjne zakończy koncert chóru Centrum Myśli Jana Pawła II w archikatedrze św. Jana Chrzciciela, który rozpocznie się o godz. 20. Będzie to muzyczna podróż do źródeł myśli papieża-Polaka.
Jasna Góra, Łagiewniki i Wadowice
Jasna Góra w dniu kanonizacji dwóch papieży połączona będzie specjalnym mostem modlitewnym z Watykanem. Pielgrzymi zgromadzeni przed szczytem będą uczestnikami tego wielkiego wydarzenia nie tylko dzięki telebimom, ale także poprzez udział we Mszy św. sprawowanej w tym samym czasie co Eucharystia w Rzymie. Modlitwie przewodniczyć ma częstochowski biskup pomocniczy Antoni Długosz.
Odwiedzający Jasną Górę na wystawie w Sali Rycerskiej mogą obejrzeć dary wotywne papieża z Polski oraz przedmioty osobistego użytku: m.in. papieską sutannę, która nosi ślady użytkowania, piuskę i pastorał, ornaty, stuły, kielichy, mszały i monstrancję.
Mieszkańcy Krakowa i pielgrzymi, którzy w niedzielę przybędą do obu łagiewnickich sanktuariów – bł. Jana Pawła II i Bożego Miłosierdzia będą mogli połączyć się we wspólnej modlitwie z Watykanem. Od godz. 10, na telebimach rozmieszczonych na placach przed oboma kościołami, transmitowany będzie obrzęd kanonizacji bł. Jana Pawła II i bł. Jana XXIII oraz homilia papieża Franciszka. Po niej sprawowane będą Msze św. dziękczynne za kanonizację świętych papieży.
Tradycyjnie już Godzinie Miłosierdzia o godz. 15 będzie przewodniczył bp Jan Zając, rektor sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.
Natomiast wieczorem na Małym Rynku w Krakowie odbędzie się koncert pt. „Krakowscy artyści swojemu Świętemu”. W koncercie, który rozpocznie się o godz. 18 wezmą udział m.in. Renata Przemyk, Anna Szałapak, Lidia Jazgar, Zbigniew Wodecki, Zespół Kroke i Marek Bałata. Na scenie wystąpi również Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa SINFONIETTA CRACOVIA pod dyrekcją Tomasza Chmiela, Chór Krakowskiej Młodej Filharmonii PS Muz. im. M. Karłowicza w Krakowie i Bocheński Chór Kameralny SALT SINGERS.
W Wadowicach już o godz. 9 rano na pl. Jana Pawła II zostanie odprawiona Msza św., po której o godz. 10 zebrani na wadowickim rynku będą mieli okazję wspólnego oglądania na telebimie transmisji telewizyjnej z Rzymie. W południe na wadowickim rynku rozpocznie się koncert połączonych orkiestr dętych OSP z Choczni i Kleczy wraz z solistami i chórem. Natomiast wieczorem, o godz. 19, na wadowickim rynku zagra zespół Raz Dwa Trzy.
Polska ogląda i dziękuje
W Gdańsku telebimy zostaną rozstawione w Bazylice Mariackiej i kościele pw. św. Jana w Gdańsku. Po transmisji, w Bazylice Mariackiej o godz. 12.00 arcybiskup senior Tadeusz Gocłowski odprawi Mszę świętą. Msza dziękczynna w południe zostanie również odprawiona w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Będzie jej przewodniczył abp Wiktor Skworc. Natomiast o godz. 19.00, również w tamtejszej katedrze będzie można wysłuchać oratorium „Pater”. Tekst do niego napisał Michał Musioł, muzykę skomponowali Mikołaj Kotyczka i Ireneusz Gajosz. Zagra Orkiestra Kameralna „Ponticello”.
W Poznaniu głównej Mszy św. dziękczynnej za kanonizację Jana Pawła II będzie przewodniczył o godz. 15 w tamtejszym sanktuarium Bożego Miłosierdzia bp Grzegorz Balcerek. Msza będzie sprawowana w obecności krzyża Światowych Dni Młodzieży, który peregrynuje po archidiecezji poznańskiej.
Natomiast w kościele pw. Wszystkich Świętych na poznańskiej Grobli gdzie poznaniacy duchowo przygotowywali się na to ważne wydarzenie, o godz. 17 zostanie odprawiona Msza św. z udziałem Orkiestry Sił Powietrznych Kraju pod dyrekcją Pawła Joksa. Zebrani usłyszą najpiękniejsze pieśni i piosenki z papieskich pielgrzymek do Polski. Przed ołtarzem będzie przygotowany koszyk, do którego wierni będą mogli złożyć intencje spisane na karteczkach – polecane tego dnia wstawiennictwu nowego świętego.
Natomiast wieczorem o godz. 18 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się wyjątkowy koncert ku czci papieża Polaka. Utwory skomponowane do wierszy Karola Wojtyły zaśpiewa światowej sławy tenor Placido Domingo. Koncert o podtytule „Tu się zaczęła Polska” zainauguruje jednocześnie obchody jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski. W drugiej części koncertu artysta zaśpiewa w duecie z Justyną Steczkowską.
Dzień kanonizacji zakończy o godz. 21 dziękczynne spotkanie modlitewne pod Krzyżem Papieskim w obecności relikwii św. Jana Pawła II i bł. Matki Urszuli Ledóchowskiej na poznańskich Łęgach Dębińskich.
Płocczanie będą oglądać transmisję z rzymskich uroczystości na telebimie ustawionym na Starym Rynku. Tego samego dnia – w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, mieszkańcy miasta będą wspólnie się modlić w katedrze o godz. 13. W całej diecezji odezwą się dzwony.
W Lublinie transmisję uroczystości z Watykanu będą mogli obejrzeć także bezdomni. W schronisku, prowadzonym przez lubelskie Bractwo Miłosierdzia im. św. Brata Alberta przewidziano dla nich również Mszę św. i obiad. – Chcemy, by także oni przeżyli radość tego dnia – mówi Wojciech Bylicki, prezes Bractwa.
Transmisję będzie można oglądać także na Kasprowym Wierchu, a o godz. 13, przy polowym ołtarzu na szczycie zostanie odprawiona dziękczynna liturgia. – Nie ma lepszego miejsca na modlitwę za papieża Polaka niż jego ukochane Tatry. Spotkajmy się na Kasprowym Wierchu – zaprasza Rafał Sonik, organizator przedsięwzięcia, przedsiębiorca i sportowiec, m.in. czołowy zawodnik Rajdu Dakar
W Rzeszowie transmisję z Watykanu będzie można wspólnie oglądać przed ratuszem. Natomiast o godz. 17 na scenie na Rynku rozpocznie się uroczysty koncert „Missa Santo E Gia Santo”. Będzie to prawykonanie monumentalnego utworu pod tym tytułem, skomponowanego przez Katarzynę Gaertner z okazji kanonizacji Jana Pawła II. Po raz pierwszy zaprezentuje go ok. 200 artystów. Treść tego utworu opiera się zarówno na słowach Jana Pawła II, jak i tekstach poetyckich związanych z osobą papieża. Orkiestrę Filharmonii Podkarpackiej poprowadzi dyrygent Mikołaj Blajda. Na scenie wystąpią aktorzy, wokaliści i muzycy Intermedialnego Teatru Muzycznego Blustrada, Chór Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Chór Katedralny Pueri Cantores Resovienses.
W 262 parafiach archidiecezji warmińskiej, w niedzielę 27 kwietnia dla uczczenia kanonizacji bł. Jana Pawła II zostaną posadzone sadzonki dębu szypułkowego. Abp Wojciech Ziemba chciałby, aby przypominały one „jak wielkich dzieł Pan Bóg dokonał przez swojego sługę, papieża Polaka”. Sadzonki dębu wyhodowali i ufundowali leśnicy Warmii i Mazur.
Wyrazem wdzięczności za kanonizację będzie też II Piesza Pielgrzymka do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku. Tam o godz. 15 Mszę wieńcząca pielgrzymowanie odprawi metropolita białostocki abp Edward Ozorowski.
Radom organizuje w dniu kanonizacji koncert papieski. Na scenie ustawionej wzdłuż ulicy Jana Pawła II wystąpi ok. 120 solistów i muzyków. Gwiazdą wieczoru będzie zespół "Lumen", który przedstawi " Pop-oratorium o Miłosierdziu Bożym".
W Przemyślu przy pomniku Jana Pawła II na Placu Niepodległości zaplanowano o godz. 16 kanonizacyjny taniec uwielbienia „Z audiencją u św. Jana Pawła II”.
Podobnie będzie w Chojnicach w diecezji pelplińskiej, gdzie uczniowie chojnickich szkół przygotowali „Taniec Dziękczynienia”. Poprzedzi go o godz. 15 Koronka do Miłosierdzia Bożego. Potem odbędzie się próba bicia rekordu Guinessa „Serce z ludzi dla św. Jana Pawła II”.
awo, mip, tm, kp, rk, jg, xmb, pra, rm, ks.is, msz, jah, eg / Warszawa (KAI)