Nasze projekty

Pogrzeb śp. ks. Tadeusza Isakowicza – Zaleskiego. Podczas uroczystości pojawią się ormiańskie akcenty

"Ks. Tadeusz Isakowicz–Zaleski był zawsze gotowy służyć Ormianom, pełnił tę służbę całym sercem" – podkreślił w rozmowie z KAI ks. prof. Józef Naumowicz. Duszpasterz Ormian opowiedział jakie ormiańskie akcenty pojawią się podczas pogrzebu duchownego.

fot. Jarosław Roland Kruk / Wikipedia

Uroczystości pogrzebowe śp. ks. Tadeusza Isakowicza – Zaleskiego odbędą się 17 i 18 stycznia. Dziś o godzinie 12.00 rozpoczęła się Msza święta żałobna. Przewodniczył jej bp Roman Pindel, biskup bielsko-żywiecki. Homilię wygłosił ks. Henryk Zątek, przyjaciel i współpracownik Fundacji im. Brata Alberta. Po Mszy św. aż do godz. 20.00 trwać będzie czuwanie modlitewne przy Zmarłym Kapłanie.

Msza święta pogrzebowa zostanie odprawiona w czwartek, 18 stycznia, w kościele parafialnym w Radwanowicach o godz. 12.00. Przewodniczyć jej będzie oraz wygłosi homilię bp Damian Muskus, biskup pomocniczy krakowski. Po Eucharystii nastąpi odprowadzenie trumny z ciałem Zmarłego na cmentarz parafialny w oddalonej o 3 km Rudawie. Na cmentarzu zostanie odprawiona ceremonia w obrządku łacińskim i ormiańskim. Modlitwom w rycie ormiańskim przewodniczyć będzie ks. prof. Józef Naumowicz, duszpasterz Ormian. 

PRZECZYTAJ TEŻ: Bp Muskus wspomina ks. Isakowicza-Zaleskiego. „Już nigdy nie usłyszymy jego głosu”

Reklama

Jak będą wyglądać ormiańskie obrzędy?

Jak podkreślił w rozmowie z KAI ks. prof. Józef Naumowicz, wolą ks. Tadeusza Isakowicza – Zaleskiego było, aby jego pogrzeb odbył w dwóch obrządkach. Dlatego też zaraz po Mszy św. w obrządku łacińskim odbędą się egzekwie w obrządku ormiańskim. Odśpiewamy hymn, tzw. szarakan, później zostanie odczytany fragment Ewangelii oraz odśpiewany psalm. Następnie odmówimy modlitwy wstawiennicze, odśpiewany zostanie kolejny hymn, a także „Ojcze nasz”, które jest istotnym elementem ormiańskich modlitw. Ten sposób odprawienia nabożeństwa ma zadośćuczynić woli ks. Tadeusza – wyjaśnia duszpasterz Ormian.

Główne obrzędy na cmentarzu odbędą się w obrządku łacińskim, ale tu również pojawią się elementy obrządku ormiańskiego. Zostanie odśpiewany hymn szarakan, pojawi się typowo ormiański element, czyli pieczętowanie grobu, które kończy każdy ormiański pogrzeb. Kiedy trumna zostaje złożona do grobu i zakryta, kapłan z czterech stron grobu kreśli znak krzyża i jednocześnie wypowiada słowa, by grób ten był opieczętowany do dnia Zmartwychwstania. Modlitwę tę powtarza się trzy razy i okadza grób – wyjaśnił ks. prof. Naumowicz.

ZOBACZ: Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Człowiek samotny

Reklama

„Zawsze był gotowy służyć Ormianom, pełnił te służbę całym sercem”

Kapłan podkreślił, że ks. Tadeusz Isakowicz–Zaleski był aktywnym działaczem środowiska ormiańskiego, popularyzatorem wiedzy o historii i kulturze Ormian, przez ponad 20 lat pełnił funkcję duszpasterza ormiańsko-katolickiego, z której musiał zrezygnować ze względu na problemy zdrowotne.

Do końca swoich dni ks. Tadeusz bardzo wspierał wszystkie inicjatywy katolików obrządku ormiańskiego, choć był człowiekiem bardzo zapracowanym, uczestniczył w najważniejszych uroczystościach. Popierał sprawę Ormian, propagował ich historię, duchowość, tradycję. Razem z ormiańskimi klerykami nieraz gościliśmy u niego w Radwanowicach, chętnie nas przyjmował, opowieściom przy stole nie było końca – wspominał Zmarłego.

W opinii ks. prof. Naumowicza Ormianie w Polsce bardzo wiele zawdzięczają swojemu byłemu duszpasterzowi. Ważne było dla niego zachowanie dobrej pamięci Ormian. Z jego inicjatywy w latach 90. w Krakowie przy kościele Świętego Mikołaja, stanął ormiański krzyż-chaczkar, upamiętniający tureckie ludobójstwo Ormian, które miało miejsce w 1915 roku. Bardzo dbał o upamiętnienie tych 1,5 mln Ormian, którzy ponieśli wtedy śmierć za wiarę i za ojczyznę. Zawsze był gotowy służyć Ormianom, pełnił te służbę całym sercem – podsumował rozmówca KAI.

Reklama

Śp. ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, był kapłanem Archidiecezji Krakowskiej, duchownym obrządku łacińskiego i ormiańskiego, historykiem Kościoła, pisarzem, poetą i publicystą, duszpasterzem osób niepełnosprawnych, współtwórcą i prezesem Fundacji im. Brata Alberta, duszpasterzem Ormian, kapelanem podziemnej „Solidarności”, niezłomnym obrońcą osób bezbronnych, dyskryminowanych i skrzywdzonych – zmarł 9 stycznia 2024 r. w Chrzanowie. Miał 67 lat. 

KAI,pa/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę