Pierwsze posiedzenie Sejmu

Posłowie 8. kadencji zaprzysiężeni. Rząd składa dymisję, a prezydent życzy nowemu parlamentowi przeprowadzenia zmian w funkcjonowaniu państwa.

Posłowie ślubowali według roty: „Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec narodu, strzec suwerenności i interesów państwa, czynić wszystko dla pomyślności ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej.” Większość z nich dodała na końcu „Tak mi dopomóż Bóg”.

Posiedzenie otworzył marszałek senior Kornel Morawiecki, potem głos zabrał prezydent. Andrzej Duda wyraził nadzieję, że nowy parlament przeprowadzi odpowiednie zmiany w Polsce i naprawi funkcjonowanie państwa. Jego zdaniem, właśnie za tym opowiedzieli się wyborcy. Jak dodał, to że wybory przyniosły zdecydowaną zmianę w składzie parlamentu, jest świadectwem demokracji. Bardzo ważnym zwłaszcza w kontekście ubiegłorocznych wyborów samorządowych, do których – jak mówił prezydent – było wiele zarzutów. Andrzej Duda mówił też, że mimo sporów posłowie powinni szukać porozumienia. Punktem wspólnym muszą być patriotyzm i niepodległość, które muszą być ważne dla wszystkich posłów.

Po prezydencie głos znów zabrał marszałek senior Kornel Morawiecki, który uznał, że nowy parlament powinien zaproponować nową Konstytucję. Jego zdaniem, powinna to być ustawa zasadnicza „nie tylko praw i obowiązków”. Znajdzie się tam nowy podział władzy. Zostaną tam także wyraźnie oddzielone władza polityczna, ekonomiczna i informacyjna.

Reklama
Reklama

Zgodnie z obowiązującą Konstytucją, na pierwszym posiedzeniu nowego Sejmu złożył dymisję dotychczasowy rząd.

W ławach sejmowych zasiada 235 posłów PiS, 138 – Platformy Obywatelskiej, 42 z Kukiz ’15, 28 z Nowoczesnej oraz 16 z PSL i jeden przedstawiciel Mniejszości Niemieckiej.


IAR/iar.wcześn./pp/magos

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę