Nasze projekty

Na Jasną Górę dotarło więcej pielgrzymów niż rok temu

Pielgrzymi z diecezji tarnowskiej i radomskiej stanowili najliczniejsze grupy, które w roku 2023 pielgrzymowały na Jasną Górę.

źródło: Episkopat.pl

Coraz więcej osób decyduje się wyruszyć na pielgrzymi szlak

Jak podaje Biuro Prasowe Jasnej Góry od 18 do 25 sierpnia na Jasną Górę dotarło łącznie 83 pielgrzymek pieszych, które liczyły blisko 23,5 tys. osób. To więcej niż rok temu. Grupy wchodziły z reprezentacją harcerzy, strażaków, par młodych, czy członków zespołów regionalnych.

W sumie od maja, czyli od początku sezonu pielgrzymkowego, do 25 sierpnia na Jasną Górę we wszystkich rodzajach pielgrzymek uczestniczyło łącznie 85 548 osób.

CZYTAJ: Tomasz Wolny pielgrzymuje z dziećmi na Jasną Górę. „W tej grupie niesie pogoda Ducha”

Reklama

Na czele pielgrzymi z Tarnowa i Radomia

Ze statystyk Biura Prasowego Jasnej Góry wynika, że najliczniejszą pielgrzymką, która dotarła przed Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej była pielgrzymka tarnowska – liczyła ona 5497 osób, z czego ponad 700 osób to młodzież. Tarnowscy pątnicy w drodze mieli dzień modlitwy za Ojczyznę, jedni przeżywali go w Zielenicach, a inni przy pomniku kosynierów w Racławicach. Dzięki dniu modlitwy za Polskę uświadomiliśmy sobie, że to teraz od młodych zależy troska o kraj. Jesteśmy Polakami i patriotami, a pielgrzymka to wyjątkowy czas, żeby to pokazać. Ojczyzna to nasza druga mama trzeba się o nią troszczyć – dla Biura Prasowego Jasnej Góry powiedziała Julia. Był też pielgrzymkowy dzień małżeństw i rodzin, podczas którego był ślub w Zabawie i modlitwa u Matki dającej życie w Okulicach.

Tuż za pielgrzymką tarnowską, na drugim miejscu była pielgrzymka radomska, która zgromadziła 5215 osób. Z nadzieją patrzymy na rozwój ruchu pątniczego do duchowej stolicy Polski – powiedział ks. Krzysztof Bochniak, dyrektor Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej na Jasną Górę.

Kolejne najliczniejsze pielgrzymki to Krakowska Pielgrzymka Piesza – 4,5 tys. osób i Warszawska Pielgrzymka Piesza – 4,3 tys. osób. W siedmiu pielgrzymkach z Warszawy przyszło w sumie ok. 10 tys. pątników.

Reklama

ZOBACZ: Święta wędrówka. Jak pielgrzymka może przemienić twoje życie i rozwijać duchowość

Coraz bardziej popularna pielgrzymka rolkowa

Już po raz 20. przyjechała pielgrzymka rolkowa. Inicjatywa rozpoczęła się od przejazdów po warszawskim Bemowie. Dziś dołączają do pielgrzymów na rolkach nawet osoby z zagranicy. Grupę tworzą ludzie z całej Polski, od Świnoujścia po Częstochowę.

W tym roku przybyło 57 osób, to oznacza, że również ta forma pielgrzymowania odnotowała wzrost. W tym roku też wyruszyli nowicjusze tak, jak np. Magdalena Szymańska z Poznania, która podkreśliła, że dzięki takim nietypowym rekolekcjom w drodze może połączyć sportowy tryb życia z drogą do Matki.

Reklama

Maria Bareła,Biuro Prasowe Jasnej Góry, KAI, zś/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę