Nasze projekty

„Pawełki”. Niezwykłe nabożeństwo do św. Pawła z Teb

"Pawełki" to obchodzona od wieków tradycyjna, 9-dniowa nowenna przed wspomnieniem liturgicznym św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Odprawiana jest we wszystkich klasztorach paulińskich na całym świecie!

Fot. JasnaGoraNews / Twitter

Dlaczego „Pawełki”?

Ojcowie i bracia paulini podczas nabożeństwa czczą św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Właśnie tego świętego obrali w XIII w. na swego patrona pustelnicy wstępujący do powstającego wtedy na Węgrzech nowego zakonu. 

Święty Paweł z Teb żył na przełomie III i IV wieku w Egipcie przez – według przekazów – 113 lat, z czego ponad 90 lat spędził na pustyni, mieszkając w skalnej grocie. W historii Kościoła uznawany jest za pierwszego pustelnika.

Do scen z życia św. Pawła nawiązuje herb zakonu ojców paulinów. Jest na nim palma, która dostarczała św. Pawłowi owoców i liści na szatę, kruk przynoszący mu chleb oraz dwa lwy, z którymi żył w przyjaźni, a które po jego śmierci miały wygrzebać dół na grób. Herb paulinów umieszczony jest m.in. na pierwszej bramie wejściowej na Jasną Górę.

Reklama

Gdzie odbywają się „Pawełki”?

Nowenna odprawiana jest we wszystkich klasztorach paulińskich na całym świecie i trwa od 6 do 14 stycznia. W Polsce najpopularniejszymi miejscami są Jasna Góra czy krakowska Skałka.

Na Skałce w Krakowie nowenna ku czci św. Pawła odbywa się w dni powszednie o godz. 19.00 a w niedzielę o godz. 17.30. Jasnogórskie „Pawełki” rozpoczynają się o godz. 18 i przyciągają wielu wiernych ze względu na najliczniejszą tutejszą wspólnotę paulinów oraz niezwykłą oprawę muzyczną i piękno Kaplicy Pawła z Teb i Bazyliki.

Widowiskowy ceremoniał

Pawełkom od lat towarzyszy ten sam widowiskowy ceremoniał – ubrani w białe płaszcze zakonnicy wyruszają z zakrystii i w procesji przechodzą przez Bazylikę jasnogórską do kaplicy św. Pawła Pierwszego Pustelnika, odświętnie na ten czas udekorowanej i oświetlonej.

Tam też w obecności wystawionych na ołtarzu relikwii Świętego z Teb, z udziałem zgromadzonych wiernych, śpiewany jest jeden z dwóch hymnów mówiących o życiu Pawła i prześladowaniu chrześcijan w czasie panowania rzymskich cesarzy Decjusza i Waleriana oraz głoszone są okolicznościowe kazania.

Św. Paweł z Teb – szczególny opiekun najmłodszych

Świętowanie ku czci patriarchy Zakonu Paulinów z udziałem wiernych połączone jest zawsze z błogosławieństwem dzieci i matek oczekujących potomstwa. Paweł z Teb jest bowiem szczególnym opiekunem najmłodszych.

Reklama

Na Jasnej Górze nabożeństwu od wielu lat przewodniczy bp Antoni Długosz, nazywany biskupem od dzieci. Zgodnie ze zwyczajem dzieci tego dnia otrzymują drobne upominki. Jasnogórscy paulini każdego roku przygotowują kilka tysięcy podarków. Tak będzie i w tym roku. Wspólna modlitwa i błogosławieństwo dzieci odbędą się w najbliższą niedzielę o godz. 16.15.

550-lecie obecności paulinów na krakowskiej Skałce

W piątek, 13.01 po „Pawełkach”, a więc o godz. 18.30 w Kaplicy Różańcowej odbędzie się spotkanie „Rozmowy o: duchowej Iskrze – św. Pawle z Teb, która wyszła z pustyni, Paulinach, którzy 550 lat temu wyruszyli z Jasnej Góry, aby ratować sanktuarium męczeństwa św. Stanisława w Krakowie i o tym czym dziś zajmują się Ojcowie i Bracia w białych habitach”.

Wezmą w nim udział: o. Mariusz Tabulski, przeor klasztoru na Skałce w Krakowie i Karolina Kalinowska, autorka książek o Paulinach i o. Zbigniew Ptak, dyrektor wydawnictwa Paulinianum. Podobne wydarzenie połączone z prezentacją książek odbędzie się 16 stycznia w święto Matki Bożej Królowej Pustelników na Skałce w piwnicy akademickiej o godz. 18.00. Zakończy je Msza św. o godzinie 19.00. Mszy św. towarzyszy ponowienie przez Paulinów przymierza z Maryją.

zś,KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę