Nasze projekty

Ostatnie dwie klaretynki opuściły Nowy Dwór Mazowiecki

"Brak powołań i konieczność tworzenia wspólnoty sprawiły, że musimy przejść do domu w Rembertowie koło Warszawy". Dwie siostry klaretynki opuściły dom zakonny w diecezji płockiej. Był to jeden z zaledwie dwóch istniejących w Polsce domów Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej Misjonarek Klaretynek

W Nowym Dworze Mazowieckim (Twierdza Modlin), w parafii św. Barbary mieszkały dotychczas dwie siostry. S. Ewa Grzegorczyn i s. Bogusława Woźniak pracowały tam od 8 lat, były u początków powstawania parafii i budowy kościoła. Prowadziły katechezę w szkole i zajmowały się działalnością misyjną, m.in. organizując w parafii spotkania koła misyjnego.

Powodem decyzji o zamknięciu placówki, w której pracowały, jest brak powołań w zgromadzeniu. Władze zakonu wyjaśniły także, że ze względu na pracę i obowiązki nie można było zmienić miejsca zamieszkania siostrom z Warszawy. Ponadto konieczne jest wzmocnienie życia braterskiego i wspólnotowego.

Warto wspomnieć, że na świecie jest tylko 11 Polek należących do tego zgromadzenia, a w Polsce pracuje tylko 6 misjonarek klaretynek. Siostry z Nowego Dworu Mazowieckiego przeniosły się do domu w Rembertowie koło Warszawy. Podkreślają jednak, że chwile spędzone w Modlinie Twierdzy, gdzie były świadkami budowania „wspólnoty ludzi i wiary”, zapamiętają na długo i z wdzięcznością. – Nigdy nie zapomnimy tych chwil, ludzi i wzruszających wydarzeń związanych z budową kościoła. Bardzo zżyłyśmy się z mieszkańcami, przez dzieci z przedszkola poznałyśmy rodziców i dziadków. Uczestniczyłyśmy w wielu momentach, które budowały wspólnotę ludzi i wiary w Twierdzy – opowiada w płockim wydaniu Gościa Niedzielnego s. Bogusława Woźniak.

Reklama

Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej Misjonarek Klaretynek założone zostało przez św. Antoniego Marię Klareta i Matkę Antonię París na Kubie w 1855 r. Misjonarki klaretynki, wierne misji pozostawionej przez swoich założycieli, służą w wielu częściach świata, obecnie w 23 krajach. Prowadzą szkoły, przedszkola, ośrodki opieki społecznej, sierocińce, domy rekolekcyjne, szkoły katechetyczne, podejmują się wykładów na uczelniach i w Instytutach Życia Konsekrowanego oraz prowadzą misje. W Polsce siostry są obecne od 1990 r. Od 2004 r. tworzą Delegaturę Europa Wschód.

os, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę