Nasze projekty

Nowe zarządzenie metropolity Katowic w związku z COVID-19

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc wydał 18 czerwca nowe zarządzenie dotyczące aktualnej sytuacji epidemiologicznej. Zalecenia dotyczą pojawiających się w przestrzeni społeczno-kościelnej kolejnych przypadków zakażeń koronawirusem. Abp Skworc zwraca się z apelem o konsekwentne i wytrwałe stosowanie się do zaleceń sanitarnych.

„Mając na uwadze zdrowie i życie wiernych, których otaczamy duszpasterską troską, oraz duszpasterzy, zwracam się do wszystkich z serdecznym apelem o konsekwentne i wytrwałe stosowanie się do zaleceń sanitarnych” – czytamy w komunikacie przesłanym do wszystkich parafii archidiecezji katowickiej.

Metropolita katowicki odniósł się do obowiązku zasłaniania ust i nosa. „Wskazanie to obowiązuje wszystkich uczestników liturgii z wyjątkiem celebransów” – wskazuje hierarcha. Przypomina też Zarządzenie z 28 maja br., w którym zalecił wiernym przyjmowanie Komunii św. na rękę, a celebransom tę formę jej udzielania – i podtrzymuje takie rozporządzenie.

Arcybiskup zarządził – w razie przypadku zachorowania duchownych na Covid-19 i orzeczenia wobec nich kwarantanny – bezwzględne poddanie się przez nich wskazaniom służb sanitarnych. Przypomina też o konieczności zgłoszenia tego faktu do dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej w Katowicach.

Reklama

„W razie nakazu okresowego zamknięcia parafialnego kościoła, wiernym tej parafii udzielam dyspensy od obowiązku uczestniczenia w niedzielnej Mszy św. Równocześnie zachęcam, aby w miarę możliwości uczestniczyli we Mszy św. w kościołach parafii sąsiednich lub przeżywali Mszę św. dzięki transmisjom” – czytamy w komunikacie.

W takich przypadkach kościoły ponownie można otworzyć wiernym tylko po uzyskaniu zgody Sanepidu. Do sprawowania sakramentów należy zaprosić duszpasterzy nie objętych kwarantanną (np. księży z dekanatu).

„W czasie zmagania się z zagrożeniami związanymi z trwającym stanem epidemicznym, szczególnego znaczenia w relacjach społecznych nabiera zasada solidarności, która konkretyzuje się poprzez budowanie wzajemnych więzi, gesty pomocy, przyjaźni i miłości społecznej” – pisze metropolita katowicki dodając, że „wyjątkową formą solidarności jest modlitwa, przede wszystkim udział we Mszy świętej”. Arcybiskup zachęca wiernych do udziału w Eucharystii w kościołach parafialnych. „Bądźmy wierni niedzielnej Eucharystii i świętowaniu niedzieli jako dnia Boga i człowieka!” – pisze hierarcha do diecezjan zachęcając ich do wytrwałej modlitwy.

Reklama

W ostatnich dniach Kuria Metropolitalna w Katowicach informowała o przypadku koronawirusa u jednego ze swoich pracowników. W związku z tym kilkanaście osób pozostaje w kwarantannie, osoby te poddały się procedurom służb sanitarnych. Z powodu COVID-19 zamknięty do odwołania jest kościół pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Rybniku-Chwałowicach. Podobna sytuacja miała miejsce przed kilkoma tygodniami w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Katowicach-Murckach.

KAI/ad

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite