Nasze projekty

Niezwykły koncert poświęcony ks. Blachnickiemu. Wybrzmiały piękne pieśni oazowe

Ponad pół tysiąca osób wzięło udział w niezwykłym koncercie poświęconym ks. Franciszkowi Blachnickiemu, założycielowi Ruchu Światło-Życie. W czasie wydarzenia wybrzmiały najpiękniejsze pieśni oazowe, które pozostają nieustannie znane i bliskie wielu ludziom.

fot. Muza Dei/Facebook

Koncert „Prawda, Krzyż, Wyzwolenie – ks. Blachnicki w służbie narodu” został zorganizowany przez fundację Muza Dei – Centrum Nowej Kultury 14 października w Sosnowcu. Jak podkreślił prezes fundacji Andrzej Dubiel, ks. Franciszek Blachnicki poprzez kulturę odegrał ogromną rolę w jego drodze do ewangelizacji.

Nie byłoby mojego zaangażowania w obszarze kultury, promocję polskiej muzyki, polskiej kultury chrześcijańskiej, w organizację koncertów, nie byłoby mojego zaangażowania w rekolekcje Strefa Chwały, nie byłoby też tego dzisiejszego wydarzenia, w ogóle nie byłoby Muza Dei, gdyby nie dwa bardzo ważne fundamenty – moja rodzina i Ruch Światło-Życie – powiedział.

Wydarzenie poprowadzili znani aktorzy

Mimo że kapłan zmarł przeszło 34 lata temu, to jego duch i zapał do ewangelizacji nawet w najbardziej opresyjnych warunkach społeczno-politycznych pozostał żywy w sercach wielu ludzi.

Reklama

Na początku spotkania wyświetlono krótki film, przedstawiający osobę ks. Franciszka Blachnickiego, a później przez całe spotkanie jego sylwetkę przybliżali widzom aktorzy: Dariusz Kowalski i Leszek Zduń.

Podczas koncertu wybrzmiały najważniejsze i najpiękniejsze pieśni korespondujące z życiem ks. Blachnickiego, a przede wszystkim te, które w Ruchu Światło-Życie śpiewał każdy przez wiele lat. Publiczność na sali nie pozostawiła wątpliwości, że utwory te są żywe i nadal znane, a artyści mieli ogromną przyjemność grać i śpiewać ze wsparciem spontanicznego chóru złożonego z blisko pięciuset głosów.

Wystąpiło wielu artystów

Co ciekawe, koncert zgromadził ludzi nie tylko z Sosnowca i okolic, ponieważ wiele osób przyjechało z różnych części Polski. Było to wydarzenia na skalę krajową, co pokazuje jak wielki jest głód zgłębiania treści i budowania wspólnoty wokół duchowości, jaką zostawił nam ks. Blachnicki.

Reklama

Za scenariusz i reżyserię spotkania odpowiedzialni byli Dariusz Kowalski, Andrzej Dubiel oraz Marcin Pospieszalski, który pełnił również funkcję kierownika muzycznego wydarzenia. Pozostali artyści, którzy uświetnili ten wieczór to: Agnieszka Cudzich, Basia Pospieszalska, Natalia Kawalec, Krzysztof Iwaneczko, Paweł Dusza, Robert Cudzich, Joachim Mencel, Piotr Jankowski, Tomas Sanchez oraz zespół Full Power Spirit, kwartet smyczkowy pod kierownictwem Joanny Winiarczyk, a także Chór Diakonii Muzycznej Ruchu Światło-Życie.

Organizatorem wydarzenia była Fundacja Muza Dei – Centrum Nowej Kultury, która na sztandary swojej działalności przyjęła hasło głoszone właśnie przez ks. Blachnickiego – Nowy Człowiek, Nowa Wspólnota, Nowa Kultura.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął bp Grzegorz Kaszak, ordynariusz diecezji sosnowieckiej, który wraz z ks. Markiem Sendkiem – Moderatorem Generalnym Ruchu Światło-Zycie wygłosił krótkie słowo i pobłogosławił wszystkich zebranych.

Reklama

Wydarzenie dofinansowano z środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego. Partnerem widowiska „Prawda Krzyż Wyzwolenie – ks. Blachnicki w służbie narodu” jest również Fundacja ORLEN.

kh/mat.prasowe/Stacja7

[qsm quiz=1]

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę