Nasze projekty

Nie żyje Jerzy Stuhr

Jerzy Stuhr miał 77 lat. Informację o śmierci aktora potwierdził w rozmowie z Onetem jego syn Maciej.

fot. kadr z filmu "Wodzirej"/ Logan Rainwood/YouTube

Jerzy Stuhr był jednym z najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych, dubbingowych i filmowych, a także reżyserem, scenarzystą i profesorem sztuk teatralnych.

Jerzy Stuhr urodził się w 1947 roku w Krakowie. Swoją przygodę z aktorstwem rozpoczął jeszcze w czasie liceum, udzielając się w szkolnych kółkach teatralnych. Pracował również jako bileter i organizator widowni w Teatrze Banialuka w Bielsku-Białej. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie.

CZYTAJ>>> Nie żyje Tadeusz Woźniak. To on był twórcą przeboju „Zegarmistrza światła”

Reklama

Jerzy Stuhr wystąpił w wielu kultowych produkcjach

W 1972 roku oficjalnie rozpoczął pracę jako aktor występując na deskach Starego Teatru w Krakowie. W 1977 roku stworzył swoją pierwszą ze słynnych kreacji filmowych. W filmie Wodzirej Feliksa Falka zagrał Lutka Danielaka.

Podczas trwającej kilkadziesiąt lat kariery aktorskiej wystąpił w wielu kultowych produkcjach. Widzowie znają go z ról w takich filmach jak: „Bez znieczulenia”, „Amatro”, „Seksmisja”, „Kingsajz”, „Kiler”, „Kiler-ów 2-óch”. Jego głos można było usłyszeć również w produkcjach dubbingowych. Podkładał głos m. in. Osłowi ze „Shreka” czy Gargamelowi w „Smerfach”.

Jerzy Stuhr również sam wyreżyserował kilka filmów. Pierwszym z nich był „Spis cudzołożnic”, zrealizowany na podstawie powieści Jerzego Pilcha w 1995 roku. Ponadto w jego dorobku reżyserskim można znaleźć takie filmy jak: „Historie miłosne” (1997), „Tydzień z życia mężczyzny” (1999), „Pogoda na jutro” (2003), „Korowód” (2007), „Obywatel” (2014).

Reklama

W 1971 roku aktor poślubił skrzypaczkę Barbarę Kóskę, z którą znał się od dzieciństwa. Wspólnie doczekali się dwójki dzieci: Macieja i Marianny. W 1988 roku przeszedł zawał serca, który powtórzył się w 2016 roku. W 2011 roku zdiagnozowano u niego raka krtani, z którym udało mu się wygrać. W 2020 roku doznał udaru mózgu.

wikipedia.org, onet.pl/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę